Slovensko by mělo změnit způsob vyplácení zemědělských dotací, tvrdí europoslanci

© Pixabay

Slovenské úřady by měly zlepšit spolupráci s farmáři, kteří si stěžují na problémy s vyplácením dotací.

Skupina europoslanců z výboru Evropského parlamentu pro kontrolu rozpočtu navštívila na tři dny Slovensko. Výsledkem je výzva směrem k slovenským úřadům, které by podle skupiny v čele s britským europoslancem Derekem Vaughanem měly přehodnotit způsob, jakým vyplácejí zemědělcům dotace.

Jejich mise navázala na společnou návštěvu se zástupci výboru pro občanské svobody, která se uskutečnila letos v březnu po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Europoslanci monitorovali vyšetřování vraždy novináře Kuciaka přímo na Slovensku. Kritikou nešetřili

I více než půl roku po vraždě novináře Jána Kuciaka se situace kolem fungování policie na Slovensku nelepší a přetrvává tak nedůvěra Slováků ve vlastní zemi. Europoslancům to na jejich návštěvě potvrdil i samotný prezident Kiska.

Na problém již dříve upozornil zesnulý novinář

Investigativní novinář Kuciak se při své práci věnoval i podezřením ze zneužívání dotací v oblasti zemědělství. Po jeho vraždě drobní farmáři na východním Slovensku upozornili kromě jiného na případy, kdy jim konkurence například brání v užívání půdy či blokuje vyplácení dotací za hospodaření na pozemcích.

„Vláda by měla více spolupracovat s farmáři ve snaze řešit jejich problémy a zaměřit se na oblast plateb do zemědělství. Víme, že na Slovensku je rozdrobeno vlastnictví k půdě, což často vede ke sporům (o získání dotací),“ uvedl Vaughan.

Europoslanci by rovněž uvítali zřízení nezávislého orgánu, který by se věnoval sporům ohledně vyplácení dotací.

„Mnozí zemědělci upozornili, že se nyní mohou obrátit na soud. Soudní procesy ale trvají i několik let, což může být pro zemědělce likvidační. Během soudního líčení jim nejsou vypláceny dotace,“ řekl Vaughan.

Slovensko se potýká s rozdrobeným vlastnictvím půdy

Uvedené problémy jsou podle Vaughana v rámci EU specifické pro Slovensko, což podle něj souvisí právě s rozdrobeným vlastnictvím půdy. Ocenil také, že od poslední návštěvy europoslanců na Slovensku se situace ohledně vyplácení dotací v zemědělství částečně zlepšila.

„Přetrvávají ale problémy, které se týkají sporů o pozemky. Malí zemědělci se nedostávají k platbám. Pokroku bylo dosaženo, ale ještě jsou resty,“ řekl.

Členem delegace byl také český europoslanec Tomáš Zdechovský, který novinářům řekl, že o problémech na Slovensku ohledně dotací je potřeba otevřeně hovořit.

Slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná dříve v tomto týdnu v souvislosti s návštěvou europoslanců na Slovensku řekla, že nevidí důvod ke kontrole využívání zemědělských dotací. Dodala, že řešení případných sporů patří do kompetence policie, prokuratury a soudů.

Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár v létě uvedl, že nižší složky prokuratury a policie pochybily při vyšetřování více než čtvrtiny případů podezření z různých trestných činů vůči farmářům na východním Slovensku.

Čižnár tehdy také kritizoval nastavení systému dotací pro farmáře a činnost zemědělské platební agentury, která dotace slovenským farmářům vyplácí.