Rozpočet EU se musí změnit, trvá na svém Babiš

© Shutterstock

Návrh víceletého finančního rámce Evropské unie se Česku nelíbí a je třeba udělat všechno pro jeho změnu. Český premiér Andrej Babiš to dnes řekl na konferenci v Bratislavě, na které vystoupil spolu se slovenským kolegou Peterem Pellegrinim. Česko i Slovensko se v EU řadí k zemím, které například prosazují zachování financování politiky soudržnosti. Babiš také uvedl, že v otázce případného převzetí eura vidí více nevýhod než výhod.

„Klíčový pro nás je příští evropský rozpočet. Ten zkrátka navrhli tak, že se nám to vůbec nelíbí. Musíme udělat všechno pro to, abychom ho změnili,“ řekl Babiš na konferenci HNClub vydavatele listu Hospodárske noviny ze skupiny Agrofert, kterou Babiš založil.

Babiš zmínil navrhovaný pokles unijního rozpočtu na roky 2021 až 2027 pro politiku soudržnosti a zemědělství. V této souvislosti poukázal na schůzky zástupců zemí sdružených v seskupení Přátel koheze, které se například vyslovily pro zachování financování politiky soudržnosti, jejímž cílem je snižování regionálních rozdílů v EU.

Babiš i Pellegrini upozornili také na slevy z příspěvků do unijního rozpočtu pro bohatší země EU a na dividendy, které pobírají zahraniční investoři z českých a slovenských firem.

Český premiér obhajoval pozici menších států EU a řekl, že Unii netvoří jen francouzský prezident Emmanuel Macron či německá kancléřka Angela Merkelová. „My máme ten největší potenciál, protože naši lidé jsou pracovití. Nejsme ve Francii, kde mají zkrácený týden,“ uvedl Babiš, jenž spolu s Pellegrinim ocenili společný postup svých zemí, Maďarska a Polska, tedy takzvané Visegrádské skupiny, v evropských tématech.

Babiš i Pellegrini na konferenci hovořili zejména o EU, byť ohlášeným tématem byl vývoj v obou zemích po roce 1989.

Předseda české vlády mimo jiné řekl, že pro jeho vládu není tématem převzetí eura, které Slovensko zavedlo již v roce 2009. „Jsou i výhody, já vidím více nevýhod. Pro nás je důležitá měnová politika, nezávislost České národní banky,“ řekl.

Státníci členských zemí EU budou o unijním rozpočtu na období 2021-2027 hovořit na mimořádném summitu 20. února. V jeho úvodu bude Slovensko zastupovat Babiš; slovenský premiér dorazí později, neboť se zúčastní televizní debaty před nadcházejícími parlamentními volbami na Slovensku.

Přátelé koheze se nevzdávají. Portugalský summit ale nic nového nepřinesl

V portugalském městě Beja se v sobotu 1. února sešli zástupci skupiny členských zemí EU, kterým se nelíbí navrhovaná podoba příštího víceletého rozpočtu Unie, a chtějí ji změnit. Český premiér Babiš tradičně nešetřil kritikou na adresu Evropské komise.