První den mimořádného summitu dohodu nepřinesl. Boj o peníze pokračuje

© European Union 2020

Noční jednání předsedů vlád skončilo patem. Lídři zemí EU se neshodují ani na objemu rozpočtu, ani na výši národních příspěvků.

Předsedovi Evropské rady Charlesu Michelovi se zatím nepodařilo přimět premiéry a prezidenty členských zemí k dohodě ohledně víceletého finančního rámce pro období 2021-2027. Jednání trvala do časných ranních hodin a po krátké pauze budou pokračovat.

Během mimořádného summitu v Bruselu se lídři členských států setkali jak u kulatého stolu, tak i na bilaterálních jednání s představiteli unijních institucí. K zasedacímu stolu usedl nejen předseda Evropské rady a šéfové členských států, ale také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Další kolo vyjednávání začne dnes v 10 hodin.

„Naše bilaterální jednání bylo celkem krátké. Dali jsme na stůl naši jasnou pozici,“ uvedl český premiér Andrej Babiš po schůzce s Michelem.

Summit k rozpočtu EU: Dohoda premiérů nestačí. Klíčovými hráči jsou i europoslanci

Prezidenti a premiéři zemí EU se sjíždí do Bruselu, aby se zde dohodli na novém víceletém finančním rámci EU, tedy dlouhodobém unijním rozpočtu. Ten by měl začít fungovat již od příštího roku, pozice jednotlivých zemí k návrhu se ale zatím liší a do hry vstupuje i europarlament. 

Česko přijelo do Bruselu bojovat zejména za zachování výše evropských fondů určených pro kohezní politiku a zemědělství. Aby EU mohla tyto dvě politiky podporovat ve stejné míře jako nyní i během období po roce 2021, musela by omezit financování jiných oblastí nebo navýšit objem svého rozpočtu. Michel navrhl objem ve výši 1,074 procenta unijního hrubého národního důchodu (HND). To je ale pro některé členské státy, které patří mezi čisté plátce do rozpočtu EU, nepřijatelné.

„Tady se vytvořila skupina čtyř zemí – Nizozemsko, Švédsko, Dánsko, Rakousko – které zkrátka neakceptují tento koeficient a trvají na 1 procentu. To znamená rozdíl 75 miliard eur,“ prohlásil Babiš v Bruselu. Poznamenal také, že Evropská rada sice navrhla rozpočet ve výši 1,074 procenta HND, ale teprve pro něj shání peníze. „Pokud čistí plátci odmítají Michelův návrh, je to zásadní problém a není o čem jednat,“ dodal premiér.

Česko je podle něj v otázce plateb do rozpočtu flexibilní, odmítá ale krácení příjmů země z unijního rozpočtu.