Peníze z neúspěšného programu pro vysokorychlostní internet mají nakonec pomoci uhelným regionům

© Pixabay

Česko mělo v evropských fondech alokováno 11 miliard korun na podporu vysokorychlostního internetu. Program ale ztroskotal, a tak se peníze přesunou jinam. Rozhodnutí už je schváleno.

Evropská komise povolila České republice přesunout polovinu evropských dotací původně určených na podporu vysokorychlostního internetu do jiných programů. Jde zhruba o osm miliard korun, které nově půjdou hlavně do regionů postižených těžbou uhlí, tedy do Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. Na tiskové konferenci po jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF) to dnes řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

„Dostali jsme se do situace, kdy jsme to v rámci programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost přehnali s alokací do vysokorychlostního internetu. Proto jsme zahájili jednání s Evropskou komisí, která povolila přesunout polovinu těchto peněz do jiných operačních programů,“ uvedla Dostálová.

Češi chtějí v Bruselu inspirovat programem pro rozvoj regionů zatížených těžbou uhlí

Regiony závislé na uhelném průmyslu potřebují zvláštní zacházení. Pomoci jim může sdílení zkušeností s přechodem na modernější ekonomiku i asistence s čerpáním prostředků. V ČR běží program zaměřený na tři zatížené kraje. Jak si po prvním roce ostrého fungování vede?

Podle ní by 5,2 miliardy korun mělo jít do Integrovaného regionálního operačního programu. „Zejména do prioritních os, kde se může pomoci regionům postiženým po těžbě uhlí. Jedná se o Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj. Peníze budeme přesouvat do nízkoemisních vozidel, školství, zdravotnictví nebo e-govermentu. Jedna miliarda korun půjde do operačního programu Životní prostředí na ovzduší,“ doplnila ministryně.

Další dvě miliardy korun se podle ní přesunou do regenerace brownfieldů v takzvaných uhelných regionech. Zbytek zůstane v programu na podporu vysokorychlostního internetu. „Připravují se nové výzvy a možnosti, aby se v této oblasti něco podařilo,“ podotkla Dostálová.

Dotace na internet se vrací, peněz ale bude výrazně míň

Evropská komise chce rozšířit vysokorychlostní internet v EU, v České republice však tato snaha loni skončila fiaskem. Vláda se nyní rozhodla dotační výzvu zopakovat. Velká část peněz ale bude přesměrována na jiné programy.

Peníze by nové programy měly mít k dispozici v říjnu. „Jdeme zejména do zásobníku projektů, hlavně u školství nebo zdravotnictví. To jsou projekty okamžitě připravené k realizaci. S novými výzvami počítáme pouze na nízkoemisní vozidla a ovzduší,“ dodala Dostálová.