Peníze z fondu obnovy začnou do členských států proudit v druhé polovině roku 2021

Eurokomisař Paolo Gentiloni © European Union, 2020

Platby z finanční pomoci unijním zemím, kterou pro ekonomiky zasažené šířením nového koronaviru schválili tento týden evropští lídři, začnou ve druhé polovině příštího roku.

V rozhovoru, který byl dnes zveřejněn v italském listě La Repubblica, to řekl evropský komisař pro hospodářství Paolo Gentiloni.

Obdobně se Gentiloni vyjádřil v úterním rozhovoru s agenturou Bloomberg. Brusel podle komisaře potřebuje čas na schválení plánu Evropským parlamentem, nashromáždění financí a počítá rovněž s plány členských zemí, které musí být ve shodě se strategickými prioritami EU.

Na cestě z koronavirové krize: Co obsahuje evropský plán obnovy?

S úderem koronavirové pandemie se Evropa ocitla nejen v krizi zdravotní, ale také v krizi ekonomické. Redakce EURACTIV.cz přináší detailní popis plánu, který by měl pomoci ekonomiku EU opětovně nastartovat.

Unijní země by před schválením fondu obnovy mohly podle komisaře použít desetinu dohodnuté částky. Sedmadvacítka musí též schválit nové zdroje příjmů, jako je digitální daň anebo daň z oxidu uhličitého (CO2), dodal Gentiloni.

„V opačném případě by musely splatit peníze jednotlivé země, protože Evropa by nebyla schopna splácet společný dluh,“ řekl Gentiloni.

Z fondu obnovy budou moci státy čerpat 750 miliard eur (bezmála 20 bilionů Kč), přičemž 390 miliard eur z této částky budou tvořit granty a zbytek půjčky. Česko na dotacích z nového fondu získá 8,7 miliardy eur (skoro 229 miliard Kč).

Evropská unie se společně zadluží. Co z toho vyplývá pro Česko?

Společný dluh Evropské unie. Před měsíci to byla revoluční myšlenka, kterou jako první začala prosazovat koronavirem zasažená Itálie. Dnes je to realita. 

Finance určené na zotavení unijních ekonomik z dopadů pandemie nemoci covid-19 zvýší objem rozpočtu Evropské unie na období 2021-2027 na více než 1,8 bilionu eur. Evropská komise si peníze bezprecedentně vypůjčí na finančních trzích.