Podvodné získávání peněz z unijních fondů, obcházení cel a daní či praní špinavých peněz patřily loni k nejčastější náplni práce Evropského úřadu pro boj s podvody (OLAF).
Úřad v roce 2018 uzavřel vyšetřování 167 případů a vydal 256 doporučení příslušným národním a unijním orgánům. Pokud se jimi budou řídit, vrátí se zpět do rozpočtu EU 371 milionů eur (9,6 miliardy korun).
Vyplývá to z výroční zprávy úřadu, kterou dnes jeho vedení představilo novinářům v Bruselu.
https://twitter.com/OLAFPress/status/1168799346604826624
„Mezi loňské trendy patří zakládání nastrčených společností a krytí falešných finančních transakcí s cílem získat peníze z evropských fondů, obcházení celních pravidel prostřednictvím přeshraničních organizovaných zločineckých skupin nebo podvody s propagací zemědělských výrobků,“ vyjmenoval šéf úřadu Ville Itälä.
Celkem 86 uzavřených případů se týkalo peněz z unijních fondů, přičemž ve 48 vydal OLAF doporučení úřadům. Nejvíce doporučení (sedm) se týká Maďarska, v Česku jde o dva případy, k nimž dnes úřad podrobnosti nezveřejnil.
Loni se úřad zabýval mimo jiné novým typem podvodů, jejichž bulharští osnovatelé přes nastrčené společnosti vylákali z unijních a národních fondů miliony eur určených na propagaci zemědělských produktů. OLAF rovněž odhalil zneužívání peněz určených na provoz uprchlických táborů v Itálii či masivní podvodné schéma týkající se zakázek na informační technologie v Polsku.
Vyšetřování Čapího hnízda má zůstat v rukou ČR
OLAF vyšetřuje podvody týkající se rozpočtu EU nebo korupci spojenou s unijními institucemi. Od roku 2010 má na svém kontě téměř 2000 uzavřených případů, mezi něž patřila i kauza Čapí hnízdo, v níž předloni dospěl k závěru, že existuje podezření na dotační podvod.
České ministerstvo financí následně oznámilo, že farma, která jako malý podnik původně získala dotaci, načež opět přešla pod Agrofert, byla vyjmuta z evropského financování.
„Podle našich informací se Češi nakonec rozhodli financovat ten projekt prostřednictvím peněz z národního rozpočtu. Pozitivní efekt vyšetřování je ten, že (na projekt) nebyly použity žádné unijní peníze,“ řekl novinářům ředitel OLAF pro vyšetřování Ernesto Bianchi.
Zopakoval, že jeho úřad v této kauze objevil podezření z porušení pravidel EU. Protože však již není projekt financován z unijních peněz, OLAF se jím dále nezabývá. Závěry českého šetření jsou zcela v rukou českých úřadů, kterým OLAF nebude radit, prohlásil Bianchi.
Jeho úřad nicméně bude vývoj kolem kauzy dále sledovat, aby mohl závěry analyzovat a najít například rozdíly mezi unijním a českým právním rámcem, které se mohly při určování odpovědnosti projevit. „To jsou věci, které musíme prověřit, abychom se poučili pro budoucnost,“ prohlásil Bianchi.
V pondělí státní zástupce podle Deníku N navrhl zastavit trestní stíhání premiéra Andreje Babiše, konečné rozhodnutí ale ještě nepadlo.
Podle šéfa úřadu OLAF Itäläa může mít český státní zástupce mnoho důvodů, proč zastavit stíhání v kauze Čapí hnízdo. Je tak proto nutné s dalšími závěry počkat na podrobnější informace o vývoji případu.