OLAF: Nejvíce případů zneužívání evropských fondů se týká Maďarska

Ředitel OLAF Ville Itälä © European Union, 2019

Podvodné získávání peněz z unijních fondů, obcházení cel a daní či praní špinavých peněz patřily loni k nejčastější náplni práce Evropského úřadu pro boj s podvody (OLAF).

Úřad v roce 2018 uzavřel vyšetřování 167 případů a vydal 256 doporučení příslušným národním a unijním orgánům. Pokud se jimi budou řídit, vrátí se zpět do rozpočtu EU 371 milionů eur (9,6 miliardy korun).

Vyplývá to z výroční zprávy úřadu, kterou dnes jeho vedení představilo novinářům v Bruselu.

https://twitter.com/OLAFPress/status/1168799346604826624

„Mezi loňské trendy patří zakládání nastrčených společností a krytí falešných finančních transakcí s cílem získat peníze z evropských fondů, obcházení celních pravidel prostřednictvím přeshraničních organizovaných zločineckých skupin nebo podvody s propagací zemědělských výrobků,“ vyjmenoval šéf úřadu Ville Itälä.

Celkem 86 uzavřených případů se týkalo peněz z unijních fondů, přičemž ve 48 vydal OLAF doporučení úřadům. Nejvíce doporučení (sedm) se týká Maďarska, v Česku jde o dva případy, k nimž dnes úřad podrobnosti nezveřejnil.

Loni se úřad zabýval mimo jiné novým typem podvodů, jejichž bulharští osnovatelé přes nastrčené společnosti vylákali z unijních a národních fondů miliony eur určených na propagaci zemědělských produktů. OLAF rovněž odhalil zneužívání peněz určených na provoz uprchlických táborů v Itálii či masivní podvodné schéma týkající se zakázek na informační technologie v Polsku.

Evropský úřad OLAF má se zeměmi Visegrádu plné ruce práce

Země V4 patří mezi největší příjemce evropských dotací a spojuje je také neefektivní systém využití těchto peněz. Situace v jednotlivých zemích ale zdaleka není stejná. Evropský úřad pro boj proti podvodům má omezený vliv, protože hlavní slovo mají národní orgány.

Vyšetřování Čapího hnízda má zůstat v rukou ČR

OLAF vyšetřuje podvody týkající se rozpočtu EU nebo korupci spojenou s unijními institucemi. Od roku 2010 má na svém kontě téměř 2000 uzavřených případů, mezi něž patřila i kauza Čapí hnízdo, v níž předloni dospěl k závěru, že existuje podezření na dotační podvod.

České ministerstvo financí následně oznámilo, že farma, která jako malý podnik původně získala dotaci, načež opět přešla pod Agrofert, byla vyjmuta z evropského financování.

„Podle našich informací se Češi nakonec rozhodli financovat ten projekt prostřednictvím peněz z národního rozpočtu. Pozitivní efekt vyšetřování je ten, že (na projekt) nebyly použity žádné unijní peníze,“ řekl novinářům ředitel OLAF pro vyšetřování Ernesto Bianchi.

Zopakoval, že jeho úřad v této kauze objevil podezření z porušení pravidel EU. Protože však již není projekt financován z unijních peněz, OLAF se jím dále nezabývá. Závěry českého šetření jsou zcela v rukou českých úřadů, kterým OLAF nebude radit, prohlásil Bianchi.

Jeho úřad nicméně bude vývoj kolem kauzy dále sledovat, aby mohl závěry analyzovat a najít například rozdíly mezi unijním a českým právním rámcem, které se mohly při určování odpovědnosti projevit. „To jsou věci, které musíme prověřit, abychom se poučili pro budoucnost,“ prohlásil Bianchi.

Babiš: Česko chce z eurofondů více peněz na silnice

Po roce 2020 čeká kohezní politiku proměna. Česká republika chce v následujícím období čerpat z evropského fondu regionální rozvoje více peněz na silnice. Řekl to dnes český premiér Andrej Babiš.

V pondělí státní zástupce podle Deníku N navrhl zastavit trestní stíhání premiéra Andreje Babiše, konečné rozhodnutí ale ještě nepadlo.

Podle šéfa úřadu OLAF Itäläa může mít český státní zástupce mnoho důvodů, proč zastavit stíhání v kauze Čapí hnízdo. Je tak proto nutné s dalšími závěry počkat na podrobnější informace o vývoji případu.