Ministerstvo pro místní rozvoj chce vyjednat více peněz z EU na kyberbezpečnost zdravotnictví

© Shutterstock

Více peněz na zabezpečení kybernetické bezpečnosti ve zdravotnictví chce s Evropskou komisí vyjednat ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Důvodem je nedávná série útoků zaměřených zejména na informační systémy zdravotnických zařízení v Česku.

Z ministerstvem spravovaného Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) bylo dosud podpořeno 54 projektů zaměřených na kybernetickou bezpečnost za 1,3 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Vilém Frček.

Podle Kláry Dostálové je třeba kybernetickou bezpečnost Česka posilovat. „To jsou důvody, proč navrhuji zachování podpory v oblasti zdravotnictví a kybernetické bezpečnosti i v nadcházejícím programovém období 2021 – 2027, a proč se budu na tyto oblasti snažit s Evropskou komisí vyjednat co nejvíce finančních prostředků,“ uvedla ministryně.

Ministrům došla trpělivost. Za kyberútoky mohou zmrazit účty a zakázat vstup do EU

Kybernetické útoky jsou čím dál větší problém a EU přemýšlí, jak se bránit. Jednou z možností je nově i uvalení sankcí na fyzické a právnické osoby. Kromě zmrazení majetku je možný i zákaz vstupu do EU.

IROP dosud z Evropského fondu pro regionální rozvoj podpořil 298 projektů na podporu zdravotnictví za více než 13,5 miliardy korun. Do zabezpečení informačních a komunikačních systémů směřovalo 1,3 miliardy Kč.

Z 54 podpořených projektů bylo na zdravotnická zařízení zaměřeno 28 celkem za 895 milionů Kč. Jedním z již dokončených je projekt Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje na zabezpečení komunikačních a informačních systémů. Díky investici 12,7 milionu korun jsou ústečtí záchranáři lépe chráněni před kybernetickými útoky, které by mohly narušit jejich provoz. Více zabezpečená jsou citlivá data spravovaná záchranáři.

Video: Hacker může napadnout i nemocnici. Podívejte se, co dělá EU v kyberbezpečnosti

Ať už jde o naše počítače, mobily, nebo chytrou televizi, řada běžně používaných výrobků se může stát terčem hackerů. A stejně tak vládní počítače, elektronika na letištích nebo v nemocnicích.

Téměř 87 miliony korun z evropských fondů podpořil IROP také projekt Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB). Ten by měl být schopný odhalit i jinak nedohledatelné bezpečnostní incidenty ve vybraných informačních systémech veřejné správy.

Česko letos v dubnu době čelilo sérii kybernetických útoků zaměřených zejména na zdravotnická zařízení. Napadení svých informačních systémů hlásily fakultní nemocnice v Ostravě i Olomouci, nemocnice v Karlovarském a Pardubickém kraji i samotné ministerstvo zdravotnictví. Kybernetické útoky zaznamenalo rovněž Letiště Praha a společnost ČEZ Distribuce. Všechny útoky byly zatím odraženy.

Aplikací k trasování nakažených přibývá. Chytrá karanténa se ale nesmí zvrhnout v chytré šmírování

Koronavirová pandemie je podle Komise ideální příležitostí Evropanům ukázat, jak užitečná mohou být volně přístupná a otevřená data a jejich analýza. Ne všichni jsou však z takových slov nadšení.