Legislativa zakazující dvojí kvalitu by mohla být schválena ještě před květnovými volbami

© Pixabay

Česká komisařka Věra Jourová věří, že revidovaná směrnice o nekalých obchodních praktikách, která by postihovala dvojí kvalitu potravin, by mohla být schválena už před květnovými evropskými volbami. 

Věra Jourová to uvedla dnes na kulatém stole, na kterém se zástupci obchodních řetězců hovořila právě o této problematice. Podstatou problému je především stav, kdy se pod jednou marketingovou značkou a ve stejném obalu skrývá v různých státech odlišné složení potravin. Složení je však na obalu řádně uvedeno.

Ministerstvo zemědělství například loni dvakrát upozornilo na různou kvalitu potravin prodávaných pod stejnou značkou a podobným obalem v ČR a Německu. V prvním případě to byl lančmít od dánského výrobce Tulip, který obsahoval v ČR hlavně drůbeží separát, kdežto v Německu vepřové maso. Druhý případ se týkal rybích prstů, které měly v Německu více masa a o 30 gramů větší balení.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy je třeba dořešit u legislativy některé technické problémy. Podle Prouzy někteří nadnárodní výrobci bojkotují nákupy potravin českými řetězci v domovské zemi výrobce. Musí se proto nakupovat přes regionální zastoupení v zemi, kde se následně prodávají, tedy v ČR. Pokud se pak nakupuje na centrálách výrobců v zahraničí, nechtějí výrobci potraviny přeznačovat podle české legislativy.

Druhým problémem je situace, kdy česká inspekce podá podnět zahraniční inspekci k prošetření dvojí kvality přímo u výrobce. V legislativě se zatím počítá s tím, že pokud budou pro různé složení reálné důvody, může se od sankcionování výrobce ustoupit. V případě, že by se provinění neprokázalo, by se ale mohlo stát, že tamní orgány české inspekci kontroly naúčtují. To by podle Prouzy znasnadnilo přeshraniční spolupráci.

Loni se navíc ukázalo, že západní evropské státy chtěly tento problém, kdy se pod jedním značením skrývá v různých státech jiné složení potravin, stále méně řešit. „Fakt, že Rakousko na závěr svého předsednictví Evropské unie zcela vypustilo bod týkající se ochrany proti dvojí kvalitě ze směrnice Nová dohoda pro spotřebitele, nás nemile překvapil. Považuji za velkou chybu, že Rakousko podlehlo tlaku velkých nadnárodních potravinářských firem místo toho, aby dělalo vše pro ochranu spotřebitelů,“ dodal Prouza. Podle Jourové tento problém trval přibližně tři týdny, nyní se již řešení dvojí kvality znovu řeší.

Česko má dalšího spojence v boji proti dvojí kvalitě potravin

S rumunským předsednictvím v Radě EU se znovu otevřela otázka dvojí kvality potravin na ministerské úrovni. Dojít by však mohlo i na přechodné období pro společnou zemědělskou politiku EU po roce 2020.

Ministr zemědělství Miroslav Toman na konci ledna uvedl, že věc nynější rumunské předsednictví zařadilo do svého programu. V prvním pololetí by tak měly být příslušné změny schváleny navzdory možným námitkám Německa či právě Rakouska. „My se snažíme získat prostor na to, aby dvojí kvalita byla zakázaná, aby občané ČR nebyli občany druhé kategorie,“ podotkl Toman. Na svém postoji se musí členské státy shodnout, aby mohly začít vyjednávat s Evropským parlamentem o jejich finální podobě.

V současnosti EU kontroluje 145 položek, výsledky by měly být podle Jourové známé do poloviny letošního roku. V prvním pilotním šetření z loňska, kdy se prozkoumávalo 64 vytipovaných výrobků, se podle Jourové zjistilo, že jde o reálný problém. Rozdílných produktů pod stejným značením bylo dvacet.