Konec neférových praktik obchodních řetězců. Skupina států včetně ČR chce více chránit své zemědělce

© Shutterstock

Osm členských zemí EU včetně Česka a Slovenska podporuje zákaz nekalých obchodních praktik vůči dodavatelům potravin.

Ministři zemědělství nebo jejich zástupci se na tom shodli na včerejší schůzce na Slovensku, která se konala u příležitosti stávajícího předsednictví Bratislavy ve Visegrádské čtyřce.

Kromě zástupců V4 se jednání účastnilo také Bulharsko, Rumunsko, Chorvatsko a Slovinsko. Všechny země vyslovily jednoznačný souhlas s tím, že postavení zemědělců v rámci potravinového řetězce se musí zlepšit.

návrhem zakázat nekalé praktiky obchodních řetězcům vůči dodavatelům přišla Evropská komise letos v dubnu.

Pokud by návrh prošel, řetězce by již nadále nemohly rušit farmářům objednávky na poslední chvíli. Dále by měly zakázáno jednostranně měnit smluvní podmínky či opožděně platit zemědělcům za potraviny podléhající zkáze. Čtvrté opatření by znemožnilo řetězcům požadovat po farmářích peníze za znehodnocené produkty.

Zemědělci by neměli platit za potraviny, které se v obchodech zkazí. Návrh Komise se ČR zamlouvá

Ve veřejné konzultaci uvedlo až 96 % respondentů, že chtějí silnější postavení zemědělců vůči obchodním řetězcům. Komise na to zareagovala návrhem, který vítá i Česko.

„Podstatou je, aby ti, kteří mají nejslabší postavení v potravinářském řetězci, z našeho pohledu zemědělci a výrobci potravin, nebyli tlačeni velkými obchodníky nekalými praktikami k ještě k nižším maržím,“ řekla hostitelka schůzky, slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná.

Českou republiku na jednání zastupoval náměstek ministra zemědělství Pavel Sekáč.

Skupina států se také vyslovila pro to, aby postup proti nekalým obchodním praktikám byl závazný pro všechny podnikatele v obchodních vztazích. Odlišují se tak od návrhu Komise, která chce svým opatřením chránit pouze malé a střední podnikatele.

Potírání nekalých obchodních praktik, které se týkají například podmínek placení dodavatelům za vybrané zboží, podporuje také ČR.

„Je to jedno ze společných témat, které máme se Slovenskou republikou. Je to téma důležité, bohužel se dlouhodobě neřešilo. Zemědělci jsou nejslabšími v řetězci, je naší povinnosti to vyřešit,“ řekl Sekáč.

Krizová rezerva

Postavení zemědělců nebylo jediným tématem včerejšího setkání. Evropská komise by podle zástupců osmi zmiňovaných členských států EU měla vyčlenit peníze v rámci takzvané krizové rezervy i na řešení negativních dopadů změny klimatu včetně sucha, které postihlo vícero zemí.

„Shodli jsme se, že krizová rezerva by měla sloužit na řešení okamžitých krizových situací. Jednou z těch krizových situací je i dopad klimatických změn na zemědělce, ať jde o sucho, záplavy či mráz,“ řekla Matečná.

Sekáč řekl, že dopady sucha se týkají i Česka. „Máme problémy s pastvinami, máme problémy s krmením pro zvířata. Tato situace se bude ještě zhoršovat,“ uvedl. Dodal, že někteří farmáři nejsou schopni připravit zásoby krmení na příští sezony.

Česko vysychá, pomoci mohou přehrady dotované EU. Je to zdlouhavé, tvrdí kritici z Bruselu

Vedra střídají krátké přívalové deště, půda nezvládá zadržovat vodu a celou zemi sužuje sucho. Problému si všímá také Brusel. Čeští europoslanci vidí řešení i v evropských dotacích, ať už na nové přehrady, nebo třeba na obnovu rybníků.