Klecové chovy by měly v EU skončit do roku 2027. Europoslanci podpořili občanskou iniciativu

© Pixabay

Slepice, králíci, prasata a další hospodářská zvířata by po roce 2027 neměla být chována v klecích. Požadují to europoslanci ve své čerstvě schválené rezoluci.

V klecových chovech na území Evropské unie stráví svůj život 300 milionů zvířat. Změnu požadují poslanci Evropského parlamentu, kteří se postavili na stranu občanské iniciativy. Ta čítá 1,4 milionu signatářů požadujících celoevropský zákaz klecových chovů do roku 2027. Ukončen by podle nich měl být i dovoz živočišných produktů ze zemí mimo EU, které nebudou dodržovat stejné standardy.

Konec doby klecové podpořilo v občanské iniciativě více než 1,6 milionu Evropanů

Holé přeplněné klece a jiné nevhodné prostory pro chov hospodářských zvířat, které neumožňují slepicím, králíkům, prasnicím nebo telatům dostatečný pohyb, se v celé Unii mohou stát minulostí. Požaduje to největší evropská občanská iniciativa, která po roce končí se sběrem podpisů.

V Česku žije v klecích 76 procent chovaných zvířat, tedy více než 5,5 milionu živočichů. Čeští zákonodárci již loni schválili legislativu, podle které mají do roku 2027 skončit klecové chovy slepic.

České ministerstvo zemědělství i Agrární komora sice byly původně proti zákonu, po jeho schválení však začaly podporovat zavedení zákazu klecových chovů slepic po celé Evropě. Čeští zemědělci by totiž jinak byli oproti svým konkurentům z Evropy znevýhodněni.

Nejen slepice, ale i ostatní zvířata

Evropský parlament však požaduje konec klecí nejen pro nosnice, ale také pro další hospodářská zvířata.

„V Evropském parlamentu usilujeme o to, aby se zákaz uplatnil postupně na jednotlivé druhy hospodářských zvířat do roku 2027,“ uvedla česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL, EPP).

Zastropování dotací dopadne na Agrofert, střední farmy se obávat nemusí, říká europoslankyně Šojdrová

Evropský parlament nedávno hlasoval o své pozici k reformě společné zemědělské politiky EU. Poslanci chtějí prosadit přísnější ekologické požadavky a také dotační stropy pro agrární holdingy. Nová pravidla by měla dopadnout i na Agrofert, potvrzuje europoslankyně Michaela Šojdrová. 

Spolu s tím však evropští zákonodárci volají po patřičné podpoře zemědělců.

„Jsme si vědomi možné hrozby snížení konkurenceschopnosti evropských zemědělců při přechodu na náročnější alternativní chovy. Se zákazem klecí v EU musí jít proto ruku v ruce zvýšená finanční podpora pro chovatele a omezení dovozu vajec a živočišných produktů ze třetích zemí, které tento zákaz nemají,“ dodala Šojdrová.

Europoslanci také apelují na to, že zemědělci musí mít dostatek času, aby se mohli případné nové evropské legislativě přizpůsobit. EU by jim podle zákonodárců měla poskytnout jak finanční podporu, tak i poradenství.

Úspěšná občanská iniciativa

Rezoluce volající po zákazu klecových chovů, kterou europoslanci schválili na čtvrtečním zasedání Evropského parlamentu, není právně závazná. Zákaz musí nejprve navrhnout Evropská komise.

Za usnesením stojí občanská iniciativa Konec doby klecové. Té se podařilo sesbírat 1,4 milionu ověřených podpisů od občanů 18 členských států, včetně Česka.

Česko zaostává ve zlepšování klecových chovů. Alternativy už přitom existují

Většina slepic, králíků či křepelek stráví téměř celý svůj život v kleci. Situace se mezi státy EU liší, některé již takové chovy zcela zakázaly, jiné to plánují. Přestože Česko plní evropskou legislativu, má ještě co dohánět.

„Těší nás, že Evropský parlament přijal silnou pozici proti klecím,“ uvedla Olga Kikouová, šéfka organizace Compassion in World Farming EU. „Od dnešního dne je míč na straně Evropské komise,“ dodala Kikouová.

Ochránci zvířat od Evropské komise očekávají jasný a ambiciózní harmonogram, který povede k ukončení klecových chovů všech hospodářských zvířat. „Jakmile se to stane, EU se může opravdu prohlašovat za světového lídra v zajišťování dobrých životních podmínek zvířat,“ uvedla vedoucí organizace, která se stala hlavním hlasem občanské iniciativy Konec klecových chovů.

Iniciativa volající po zákazu klecových chovů je první úspěšnou akcí svého druhu v oblasti ochrany hospodářských zvířat. Evropské občanské iniciativy mohou předkládat evropským institucím své návrhy, musí přitom splnit podmínku dosažení alespoň milionu podpisů ze sedmi členských států. Iniciativa Konec klecových chovů je v počtu dosažených podpisů zatím třetí nejúspěšnější.

Blíží se konec syntetických pesticidů? Iniciativa volající po jejich zákazu má již půl milionu podpisů

Ukončení používání syntetických pesticidů, obnova biodiverzity a podpora menších farem. Tři cíle, které si stanovila evropská občanská iniciativa s názvem „Zachraňme včely i farmáře“.

Tento článek vznikl s podporou kanceláře europoslankyně Michaely Šojdrové (Evropská lidová strana). Všechny výstupy realizované v rámci této spolupráce jsou dostupné pod tímto odkazem. Podmínky spolupráce jsou uvedeny zde.