Kauza s polským masem: Pospíšil interpeloval Komisi, Toman se potká s eurokomisařem

© European Union, 2018

Česko se dostalo s Evropskou komisí do sporu ohledně kontrol polského masa, příští týden proběhnou jednání. Do kauzy se ze své pozice europoslance nyní vložil také Jiří Pospíšil.

Ministr zemědělství Miroslav Toman se ve středu setká v Bruselu s eurokomisařem pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenisem Andriukaitisem. Měli by jednat o požadavcích Evropské komise na ukončení mimořádných kontrol polského hovězího masa. Od minulého čtvrtka jej musí firmy nechat zkontrolovat na salmonelu před uvedením na trh. Toman dnes o cestě do Bruselu řekl ČTK na sjezdu sociální demokracie v Hradci Králové. Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil kvůli tomuto tématu dnes Komisi interpeloval.

Kroky proti podezřelým potravinám jsou v kompetenci ČR, říká Evropská komise

Opatření proti potenciálně škodlivým potravinám jsou podle Evropské komise v kompetenci ČR. Musí být však přiměřená a po předchozím vyhodnocení. EK už v lednu vyjádřila výhrady k tomu, jak Česko uplatňuje unijní pravidla při kontrole dovozu potravin.

Právě eurokomisař Andriukaitis o ukončení opatření požádal, podle Komise měla skončit tento týden. Česko požadavek zamítlo, v příštím týdnu by tak měly jednat členské státy EU o nařízení konce opatření. Pokud by je následně stát neukončil, mohly by následovat sankce.

„ČR neustoupí od těch mimořádných veterinárních opatření,“ řekl dnes Toman. Podle něj je přední ochrana spotřebitele. Zesílené kontroly Státní veterinární správy (SVS) nejsou podle něj zamířené jenom na Polsko, ale celkově na dovážené potraviny.

Evropská komise došla k závěru, že zavedené kroky se „zdají být nepřiměřené incidentu“, sdělila ve čtvrtek ČTK její mluvčí Anca Paduraduová. „Pokud Polsko přijme vhodná legislativní opatření, která zabrání pochybení, jako je nelegální porážka nebo kontaminované maso, jsme připraveni mimořádné kontroly zrušit,“ řekl ve čtvrtek ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Podle něj Poláci avizovali, že do konce března přijmou kroky, kterými by se veterinární dozor měl zlepšit.

Otázka z europarlamentu

Pospíšil se dnes Komise optal, proč na Česko kvůli omezení tlačí. „Má si ČR tento krok Komise vykládat tak, že 700 kg masa obsahujícího salmonelu nelze považovat za zdraví ohrožující? A pokud ano, k jak závažnému ohrožení by muselo v tomto případě dojít, aby Komise považovala opatření ze strany ČR za dostatečně oprávněné?“ uvedl europoslanec.

Mimořádná veterinární opatření, podle kterých se musí hovězí z Polska před uvedením na český trh na salmonelu testovat v akreditovaných laboratořích, platí od minulého čtvrtka. Vyvolal je nález salmonely ve zhruba 700 kilogramové zásilce hovězího z Polska. Kde závadné maso skončilo, veterináři zjistili do minulého pátku. V pondělí se ale ukázalo, že do Česka bylo ze stejné šarže masa dovezeno dalších 1164 kilogramů hovězího. Toto maso veterináři našli do čtvrtka, kdy však oznámili, že se do ČR dostalo z Polska drůbeží maso s touto chorobou.

Polského kuřecího masa ze stejné šarže jako maso, v němž veterináři zjistili salmonelu v Lounech, se do ČR dostalo 4515 kilogramů. Z toho dvě tuny mířily do Olomouckého kraje. Maso následně zamířilo i do škol nebo restaurací.

Závadné polské hovězí se dostalo i do Česka. Probíhají kontroly i unijní inspekce

Kauza hovězího masa pocházejícího z nelegálních jatek určených k porážce nemocných krav zasáhla také Českou republiku. Podle EK se polské hovězí dostalo do čtrnácti států Unie. EU včera vyslala do Polska inspektory, kteří vyšetřují podrobnosti kauzy.