Kaczyński hrozí polským vetem fondu obnovy EU

© EPA-EFE/Wojtek Jargilo POLAND OUT

Polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński, který je považován za nejmocnějšího politika ve své zemi, pohrozil, že Varšava vetuje konečné schválení finančního balíku EU na pomoc ekonomikám a dlouhodobý unijní rozpočet. V rozhovoru pro pravicový list Gazeta Polska Codziennie řekl, že to udělá, pokud EU nepřestane Polsko vydírat kvůli jeho snaze hájit svou kulturní identitu.

„Instituce EU, její nejrůznější úředníci, nějací politici, které Poláci nikdy nezvolili, po nás chtějí, abychom přehodnotili celou naši kulturu, abychom odmítli všechno, co je pro nás arcivážné, protože jim se to tak líbí,“ řekl Jaroslaw Kaczyński, předseda vládnoucího národně-konzervativního Práva a spravedlnosti.

Plán na podporu ekonomik sedmadvacítky zasažených koronavirovou krizí musí schválit Evropský parlament a ratifikovat národní parlamenty jednotlivých členských zemí. Evropská komise kritizuje polskou vládu mimo jiné kvůli jejím výpadům proti lidem usilujícím o zlepšení právního postavení příslušníků sexuálních menšin. Politici Práva a spravedlnosti vystupují jako ochránci tradiční rodiny a konzervativních hodnot, které jsou podle nich součástí polské národní identity.

Na cestě z koronavirové krize: Co obsahuje evropský plán obnovy?

S úderem koronavirové pandemie se Evropa ocitla nejen v krizi zdravotní, ale také v krizi ekonomické. Redakce EURACTIV.cz přináší detailní popis plánu, který by měl pomoci ekonomiku EU opětovně nastartovat.

„Pokud hrozby a vydírání budou pokračovat, budeme tvrdě bránit životní zájem Polska,“ řekl Kaczyński. „Budeme bránit naši identitu, naši svobodu, suverenitu za každou cenu. Nedáme se terorizovat penězi,“ prohlásil politik, jehož země od svého vstupu do EU v roce 2004 výrazně profituje z evropských fondů.

Evropská komise vede už několik let spory s Polskem a Maďarskem kvůli podkopávání principů právního státu v těchto středoevropských zemích. Varšava i Budapešť vyhrožují, že zablokují schválení balíku na podporu ekonomik, pokud nebude zrušena podmínka, že výplata peněz z něj bude záviset na dodržování unijních demokratických standardů.