Jádro není „čistě zelený“ zdroj energie, shodli se europoslanci a Rada EU

© Pixabay

Vyjednavači Evropského parlamentu (EP) se v pondělí dohodli s Radou Evropské unie na návrhu pravidel pro definici „udržitelných“ investic souvisejících s dlouhodobými klimatickými cíli Unie. Podle webu EURACTIV.com tento krok ukončil spory s členskými zeměmi ohledně statusu jaderné energetiky.

„Zemní plyn a jádro nebudou v žádném případě v kategorii ‚čistě zelených‘ investic, nebudou ale zahrnuty ani vyloučeny z jiných kategorií,“ uvedl předseda výboru EP pro životní prostředí (ENVI) Pascal Canfin.

Jádro, podobně jako další technologie, bude podle jeho slov podléhat kontrole, zda „nezpůsobuje významné poškození“ environmentálních cílů, jako je například ochrana před znečištěním nebo podpora biodiverzity. Jedná se o tzv. do no significant harm (DNSH) princip, který má zajistit, že EU nebude investovat peníze do aktivit, které značně poškozují životní prostředí.

Zařazení jaderné energie je ale v tomto ohledu problematické. Hlasitě v tomto ohledu vystupoval český premiér Andrej Babiš, který na posledním summitu EU požadoval uznat jádro jako čistý, bezemisní zdroj elektřiny, který bude klíčový pro dosažení uhlíkové neutrality k roku 2050. Česko také bylo jednou z devíti zemí EU, které minulý týden návrh nařízení o „udržitelných financích“ odmítly. Důvodem byly obavy, že investice do jaderné energetiky či využívání plynu by nebylo možno označovat za ekologicky přínosné.

Jádro a obnovitelné zdroje nestačí. Bez úspor energie se Česko emisí nezbaví

Při snižování emisí si Česko nevystačí s jádrem a obnovitelnými zdroji. „Jako prio­ritu vnímám úspory energie. Bez šetření to nezvládneme,“ pojmenoval zásady energetické politiky ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Vyvážená dohoda

Finsko, které aktuálně předsedá Radě EU, ve snaze jednání odblokovat v pondělí předložilo kompromisní návrh a tomu teď dali zelenou i vyjednavači EP.

„Vyjednávací tým Parlamentu právě dal zelenou finální dohodě o taxonomii (udržitelných financí), přičemž vyváženost dohody je zachována,“ uvedl na twitteru Canfin. Dohodu označil za velmi důležitý krok vpřed. Podle jeho kolegyně Sirpy Pietikäinenové návrh kromě „zelených produktů“ definuje, jaké investice podporují přechod EU na bezemisní hospodářství.

Podle informací EURACTIV kompromis spočívá v jemném zmírnění formulace, která by v podstatě bránila označení jaderné energetiky za „zelenou“ aktivitu. Český europoslanec a člen výboru ENVI Alexandr Vondra (ODS, ECR) na twitteru napsal, že upravený návrh jádro „nezařazuje mezi špinavé technologie, jak chtěl EP, ani ji nezvýhodňuje jako zelenou, jak chtěla ČR“.

Agentura Reuters označuje projednávaná pravidla za první krok k zavedení klasifikačního systému, který bude plnohodnotně vypracován v roce 2021. Očekává se, že nařízení ve středu schválí zástupci všech členských zemí EU, načež jej Evropská komise převede do unijního práva.