Gastro sektor je pro českou turistiku zásadní. Zahraniční klienti se do podniků zatím nevrátili

@ Pexels

Návštěvnost restaurací v regionech se stále nevrací na předpandemická čísla. Počet zahraničních turistů zůstává nízký, a restauratéři tak závisí především na domácí klientele. Nejsou to jen památky, gastronomie je při rozhodování, kam vyrazit, zásadní, myslí si restauratéři.

Život v restauracích se stále nevrátil do stavu před pandemií. Jejich návštěvnost klesla podle restauratérů o 20 až 30 %. „Tržby jsou velmi slabé. Podniky se částečně na předpandemická čísla dostaly v létě 2021, nicméně od té doby jsou hluboko pod nimi,“ uvedl pro server EURACTIV.cz Luboš Kastner, zástupce Asociace Apron a spoluvlastník restauračních provozů v Plzeňském kraji.

Stejné zhodnocení nabídl i prezident Českomoravského svazu minipivovarů Michal Voldřich: „Každý, kdo nahlédne do nějaké restaurace, tak ji vidí buď prázdnou, nebo poloprázdnou.“

Nejvíce se pandemie podepsala na přeshraničních zákaznících, kteří se do podniků vrací jen velmi zřídka. Jedním z možných kamenů úrazu podniků mohlo být podle Voldřicha i to, že se jim nepodařilo přeorientovat na českou klientelu. Mnozí restauratéři se i z toho důvodu raději rozhodli svůj provoz uzavřít a obnovit jej až na jaře.

„Všichni doufají, že se tento rok alespoň částečně turismus obnoví, alespoň do úrovně z minulého léta,“ zmínil Krastner. Během třetího čtvrtletí byl výrazně vysoký nárůst právě u odvětví spojených s cestovním ruchem, jak dokládá přehled Český statistický úřad.

„Zahraniční cestovní ruch není a další alespoň dva roky se bude rozbíhat jen pomalu. Pravděpodobně bude i v jiné formě,“ dodal Voldřich.

Stěžejní domácí klientela

Nyní jsou tuzemští restauratéři závislí prakticky výhradně na Češích. Tedy nejen přímo na lidech žijících v regionu, ale hlavně domácích výletnících. „Minulé léto bylo dokonce pro tuzemské turisty rekordní. Nicméně zejména restaurace ve městech zaměřené výlučně na turisty většinou ukončily provoz,“ popsal Kastner.

Podle odhadů Voldřicha také přijde doba, kdy si lidé budou muset vážit svého hospodského. „Zbydou jen silní ‚hrdinové‘ Nejvíc teď stojí restauratéři na svých úsporách, nejvěrnějších štamgastech, ale i vlastní šikovnosti, když zastanou práci, kterou zastávali jejich dřívější zaměstnanci.“

Z pohledu místních obyvatel je však role hospod a restaurací klíčová. „Hospoda a pivovar neochvějně historicky stmeluje okolí,“ uvedl Voldřich, podle kterého hospody a pivovary stmelují okolí a jsou nenahraditelnými prvky společenského života. „Není přehnané tvrdit, že je to naše národní duševní bohatství.“

Gastro je součástí komplexního zážitku, profesionalizuje se

Naopak pro ty Čechy, kteří nepochází z blízkého okolí, jsou podle restauratérů vyhlášené podniky větší motivací do kraje zavítat.

„Již to nejsou hlavně památky či atrakce, ale je to komplexní zážitek, který turisté volí při rozhodování o tom, kam vyrazí. A gastronomie je při jejich rozhodování zásadní,“ vysvětlil Kastner.

Turisté tak podle něj mají tendenci upřednostňovat ty oblasti a památky, kde zároveň naleznou i kvalitní gastro provoz. „Raději pojede (turista – pozn. red.) na méně atraktivní turistický cíl, když ví, že se tam skvěle nají a pozná případná místní řemeslná specifika spojená s jídlem a pitím. Obrovskou roli v tomto hrají tahouni v podobě minipivovarů a restaurací, které turista najde třeba v Gastromapě Lukáše Hejlíka,“ dodal.

Trendem pro restaurace je v současné době především profesionalizace gastronomie. „Host se během covidu stal náročnějším a více se o gastro zajímá, možná mu i více rozumí,“ zhodnotil Kastner.

Ekologie bude klíčová i pro restauratéry

Hosté se víc zajímají také o to, co restaurace dělají mimo svou hlavní činnost – například jak se staví k životnímu prostředí. Jako možnost se v této oblasti posunout vyhlížejí mnozí restauratéři Národní plán obnovy, ze kterého bude možné čerpat prostředky například na projekty přechodu na zelenou ekonomiku a jiné. Restauratérům samotným ale zdroje chybí a bez dotačních programů by v tomto směru mohli jen těžko realizovat své plány.

Jedním z možných směrů, kterým by se restaurace mohly vydat, je například zlepšení likvidace gastroodpadu. O to je v současné době zájem hlavně ve větších městech, uvedl pro server EURACTIV.cz Ondřej Černý, obchodní ředitel společnosti EFG Rapotín BPS a zástupce projektu Třídím gastro.

Společnost podle jeho slov v současné době spolupracuje se 70 provozy, v ČR přitom mají o tyto služby zájem vyšší stovky restaurací. „Doufám, že do budoucna se toto číslo bude zvyšovat,“ uzavřel.

Evropské regiony, města a obce pandemie stála 180 miliard eur. Rostou obavy z „covidové chudoby“

V Evropské unii je 230 regionů, 90 tisíc municipalit a více než milion lokálních politiků. Právě nižší úrovně vládnutí hrály v pandemii klíčovou roli a stále se potýkají s dopady covidové krize. Proč na některé regiony dopady dolehly tvrději?

Článek je součástí Special reportu, který podpořila společnost METRO AG.