Evropská investiční banka půjčí Středočeskému kraji 1,3 miliardy korun na zlepšení zdravotní péče

© EIB

Evropská investiční banka (EIB) půjčí Středočeskému kraji 1,3 miliardy korun, peníze jsou určené mimo jiné na zlepšení zdravotní péče. Krajskému zdravotnictví mají umožnit i lepší připravenost na mimořádné události, zejména při zvládání pandemií, jako je covid-19.

Peníze by měly jít také do dopravy, sociální oblasti, vzdělávání a energetické hospodárnosti veřejných budov. O podpisu smlouvy dnes EIB a Středočeský kraj informovaly v tiskové zprávě.

Hejtmanství si podle dřívějších informací chce půjčit od EIB až 3,05 miliardy korun. Zastupitelé v srpnu schválili rámcový úvěr 1,3 miliardy, o zbývajících prostředcích mají hlasovat v příštím roce. Lhůta splacení úvěru je stanovena až na 23 let.

Opozice s úvěrem nesouhlasila. Obávala se zadlužení v období ekonomické krize a nelíbilo se jí, že se o tak zásadní věci rozhodovalo krátce před volbami. Končící hejtmančin náměstek pro finance Gabriel Kovács (ANO) namítl, že bude záležet jen na kraji, zda bude úvěr čerpat v plné výši.

Ve středních Čechách jsou evropské fondy vidět na každém kroku

Objem peněz, které Evropská unie posílá do českých regionů, by se měl v budoucnu snížit. Může za to nejen odchod Velké Británie z EU, ale také fakt, že Česko rok od roku bohatne.

Na kraji dosud vládla koalice ANO a ČSSD podporovaná komunisty. V novém vedení kraje usednou zástupci STAN, ODS, Pirátů a uskupení Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení.

Půjčené prostředky mají umožnit zdravotnické infrastruktuře dosáhnout vyšší efektivity a kvality služeb, úspor energie a lepší připravenosti na mimořádné události. Úvěr má být v následujících čtyřech letech čerpán na základě jednotlivých žádostí a smluv.

Středočeský kraj hospodaří s rozpočtem s příjmy a výdaji přes 31 miliard korun. Kvůli dopadům pandemie očekává podobně jako jiné regiony výrazný propad daňových příjmů.