EU už ví, jak bude vypadat reforma zemědělských dotací

© Pixabay

Zástupci členských zemí Evropské unie a Evropského parlamentu dosáhli na politické úrovni dohody o reformě unijního systému zemědělských dotací. Oznámil to dnes eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski. Dohoda přináší nová opatření k ochraně malých farem a k omezení negativních dopadů zemědělství na životní prostředí, píše agentura Reuters.

Dnešní domluvu ještě musí oficiálně schválit členské státy a Evropský parlament. „V některých bodech jsme si možná přáli rozdílný výsledek, ale domnívám se, že celkově můžeme být s dosaženou dohodou spokojeni,“ uvedl Wojciechowski. Aktivisté nicméně tvrdí, že dohoda nedokázala sladit zemědělskou politiku s cíli EU v oblasti boje proti klimatickým změnám.

Podle Evropské komise dohoda přináší spravedlivější a ekologičtější zemědělskou politiku. „Zajistí spravedlivější rozdělování podpory, zejména pro malé a střední rodinné farmy a mladé zemědělce,“ uvedla Komise v tiskovém prohlášení.

Dohoda ukončuje téměř tříleté neshody ohledně společné zemědělské politiky EU, která se v letech 2021 až 2027 bude podílet zhruba třetinou na výdajích unijního rozpočtu. Na platby zemědělcům a podporu rozvoje venkova by mělo směřovat 387 miliard eur (téměř deset bilionů Kč), píše Reuters.

Zemědělci netrpělivě vyhlíží reformu zemědělské politiky EU, kritizují instituce za pomalý postup

Zemědělským organizacím se nelíbí, že se evropské instituce neshodly na svém květnovém zasedání mezi Evropskou komisí, Evropským parlamentem a Radou EU (na tzv. trialogu) na znění pravidel nové zemědělské politiky.