EU omezí „dvojí kvalitu“ zboží, úplně zakázaná ale nebude

© Shutterstock

Europoslanci dnes souhlasili s novými pravidly pro ochranu evropských spotřebitelů. Odhlasovaná směrnice se týká široké palety témat, mimo jiné tzv. „dvojí kvality“ zboží. V tomto ohledu však legislativa není tak přísná, jak Češi doufali.

Evropský parlament tento týden naposledy zasedá v dosavadním složení a program je skutečně nabitý. V úterý a ve středu se řešila mimo jiné ochrana spotřebitelů na vnitřním trhu EU. Úprava několika starších směrnic se připravovala řadu let, její finální podobu dnes potvrdili europoslanci na plénu. Kromě v Česku často diskutované „dvojí kvality“ potravin a dalších produktů legislativa obsahuje například nová pravidla pro podomní prodej a praktiky „šmejdů“, informování o slevách, internetovou propagaci nebo překupníky vstupenek na koncerty a podobné akce.

Legislativa zakazující dvojí kvalitu by mohla být schválena ještě před květnovými volbami

Česká komisařka Věra Jourová věří, že zákony o problematice dvojí kvality potravin, která v minulém roce pobouřila některé členské státy Unie včetně České republiky, by mohly být schváleny už před květnovými evropskými volbami. 

Středobodem v očích řady států je ovšem právě rozdílné složení výrobků ve stejných obalech napříč jednotlivými zeměmi EU, známé ovšem spíše pod označením „dvojí kvalita“ zboží, především potravin. Pro Čechy se podle statistik jedná o jedno z nejdůležitějších evropských témat, nový vývoj proto pozorně sledují.

Novinky musí ještě oficiálně potvrdit ministři členských zemí v Radě EU, jedná se ale už spíše o formalitu.

Zklamaní Češi

Čeští europoslanci a europoslankyně se ve spotřebitelských otázkách poměrně aktivně angažují, duchovní matkou otázky zákazu „dvojí kvality“ je konkrétně Olga Sehnalová z ČSSD. Ta dlouhodobě prosazovala úplný zákaz rozdílného složení zboží ve stejných obalech, přesněji jeho klasifikaci jako tzv. nekalou obchodní praktiku, a její postoj se promítl i do výchozí vyjednávací pozice Evropského parlamentu.

Další posun v otázce „dvojí kvality“ výrobků. Výbor EP přijal přísnější návrh směrnice

Zakázat firmám rozdílné složení výrobků ve stejných obalech napříč zeměmi EU jako tzv. nekalou obchodní praktiku prosazuje výbor IMCO Evropského parlamentu. Úspěch návrhu teď bude záviset na členských státech, rumunské předsednictví by ovšem podle experta mělo být změnám nakloněno.

Po dlouhém vyjednávání však finálový kompromis mezi orgány EU tak přísný není, pro řadu zemí včetně Německa a Rakouska byl takový krok totiž nepřijatelný. Konečný text schválil pověřený parlamentní výbor IMCO na přelomu března a dubna a dnes potvrdilo také plénum europoslanců. Pokud budou nyní výrobky ve stejných obalech v různých zemích „významně odlišné“ ve svém složení, musí proto existovat legitimní důvod a spotřebitelé o tom musí být informování. O způsobu tohoto informování rozhodnou kontrolní orgány v jednotlivých zemích.

„Není to úplný zákaz dvojí kvality bez výjimek, jak jsem navrhovala. Naopak, každé podezření na dvojí kvalitu musí složitě posuzovat dozorový orgán, sbírat důkazy, vyjádření výrobců… To v praxi nemůže fungovat,“ napsala dnes v tiskové zprávě Sehnalová s tím, že zákon připouští odůvodněné a objektivní faktory, díky kterým výrobci mohou potraviny a další zboží i nadále přizpůsobovat místním chutím, cenovým preferencím a podobně. „(…) faktory nebudou v textu všechny vyjmenovány, takže dovoleno je prakticky cokoliv,“ dodala sociální demokratka, podle které nebylo české ministerstvo průmyslu a obchodu ve vyjednávání dostatečně aktivní.

Směrnice byla nakonec dnes přijata bez pozměňovacích návrhů, ačkoliv se Sehnalová s řadou dalších europoslanců včetně místopředsedkyně výboru IMCO Dity Charanzové (ANO) snažili legislativní proces dostat do nového kola.

„Mrzí mne, že jsme nevyužili tuto příležitost naplno. Udělám vše pro to, aby k nápravě došlo.  Debata se teď přesune do Česka, je na nás, abychom dostatečně zatlačili i na samotné výrobce či řetězce, aby si lépe rozmysleli, čím zásobují naše regály,“ vyjádřila se Charanzová. O tom, že je nyní odpovědnost na české straně, mluvila i Olga Sehnalová. Z povahy směrnic totiž vyplývá, že je členské státy musí implementovat do národního práva a je na nich, jaký postup zvolí.

Finálový kompromis bylo těžké najít

Podle dobře informovaného zdroje blízkého vyjednávání je současný kompromis vzhledem ke komplikovanému průběhu diskusí mezi Radou, Komisí a Parlamentem a odporu některých zemí úspěchem, protože poprvé v historii dostává koncept „dvojí kvality“ do legislativy.

Směrnice navíc obsahuje tzv. revizní doložku, podle které musí Evropská komise za dva roky zhodnotit, jaký přínos nová legislativa má a jestli skutečně slouží k tomu, aby se „dvojí kvalita“ postupně vytrácela. Podle zdroje Parlament svůj původní striktní přístup zmírnil právě výměnou za tuto doložku.