Ekologické farmy mají zabírat čtvrtinu půdy. Potraviny zdraží, varují velcí zemědělci

© Pixabay

Žádné syntetické pesticidy, průmyslová hnojiva a více prostoru pro přírodu a hospodářská zvířata. Na ekologické zemědělství v Česku připadá asi 15 procent půdy. V budoucnu by to mělo být daleko více.

V současné době zabírá ekologická půda zhruba 9 procent zemědělské plochy EU. Ambicí je tento podíl navýšit na 25 procent, a to již do roku 2030. Počítají s tím strategické dokumenty EU. Česká vláda s rozšířením bioprodukce také počítá. Do roku 2027 by měli čeští zemědělci hospodařit ekologicky na 22 procentech zemědělské půdy.

Zbavit se chemikálií je sice na papíře snadné, ale v praxi náročné. Zemědělci musí najít jiný způsob, jak například chránit své plodiny před škůdci a plevelem. Kromě mechanické cesty by měli využít přírodní produkty, ty ale bývají dražší a méně účinné. Přesto jsou alespoň menší farmáři přesvědčeni, že masivní rozšíření ekologické produkce je možné.

„Dosažení 25 procent ploch v ekologickém zemědělství v souladu s akčním plánem EU je naprosto reálné,“ potvrzuje místopředseda Asociace soukromého zemědělství Jan Štefl a upozorňuje, že například sousední Rakousko obdělává již nyní 23 procent půdy v ekologickém režimu. Česko se svými 15 procenty je sice nad průměrem EU, ale mohlo by podle něj přidat.

„Ekologické plochy narůstají významně například i v severských zemích EU, velké ambice si v tomto směru klade i Německo, které tento cíl také určitě naplní,“ dodává Štefl.

Válka na Ukrajině a její dopady podle Štefla ekologické ambice neohrozí, právě naopak. Rostoucí ceny pesticidů a hnojiv, které se vyrábí zejména z ruského zemního plynu, mohou zemědělce tlačit k tomu, aby hledali jiné alternativy.

Podcast: Na předsednictví se těším, říká Nekula. Horkým tématem bude paradoxně rybolov

Nová zemědělská politika odstartuje v roce 2023. Jak ji promění dopady války na Ukrajině? A jak se propíše do českého předsednictví v Radě EU v druhé polovině roku? V podcastu serveru EURACTIV.cz odpovídá ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). 

Pozor na zdražování

Opačný názor mají zástupci velkých zemědělských podniků, kteří se stanovením procenta pro ekologické zemědělství nesouhlasí. Podle Agrární komory by se měla EU spíše soustředit na pozitivní motivaci zemědělců a také na zajištění odbytu. Jedině tak podle ní bude možné produkovat ekologické potraviny za běžné spotřebitelské ceny.

„Dokud nebude možné tuzemské biopotraviny udržitelně zpracovávat a prodávat v rámci krátkých dodavatelských řetězců v České republice, budou pro běžného spotřebitele cenově nedostupné,“ varuje prezident Agrární komory Jan Doležal.

Doležal připomíná také nedávnou studii Wageningenské univerzity, podle které by plánované rozšíření ekologického zemědělství v EU mohlo vést k omezení produkce rostlinných a živočišných komodit, a to až o desetinu. Studie upozorňuje také na možný růst cen, u živočišných výrobků až o 25 procent.

Obavy zaznívají i od poslankyně Evropského parlamentu Veroniky Vrecionové (ODS). Podle ní je cíl 25 procent půdy v ekologickém režimu příliš vysoký a jen obtížně splnitelný.

„Ekologické zemědělství je způsob hospodaření, který je třeba podporovat jako jeden ze způsobů zemědělského hospodaření. Podmínky a podpora však musí jít ruku v ruce s tržními mechanismy, to znamená s poptávkou po bio produktech,“ uvedla europoslankyně a stínová zpravodajka Akčního plánu EU pro ekologické zemědělství.

Češi mají potravin dost, místní zemědělci ale trpí. Kromě vysokých cen musí překonat i spory o dotace

Zemědělci se musí vypořádat s rostoucími cenami a napjatým trhem. Pomoci jim může podpora, která do českých farem proudí z evropských fondů. Spolu s novou společnou zemědělskou politikou připutuje do ČR zhruba 40 miliard korun ročně.

V květnovém usnesení evropští zákonodárci zdůraznili, že každý stát je na tom s úrovní ekologické produkce jinak, na což by měla EU brát ohled. Vyzvali také Evropskou komisi k tomu, aby se zaměřila na podporu povědomí o ekologické produkci, a to jak mezi spotřebiteli, tak i mezi supermarkety. Právě obchodníci by podle europoslanců měli mít motivaci ekologické produkty nabízet a podporovat tak snahy zemědělců.

Ekologické zemědělství podporuje EU již řadu let, a to jak udělováním zeleného loga těm, kteří její standardy plní, tak i přímými dotacemi. Zemědělci hospodařící ekologicky dostávají platby navíc, což by mělo pokračovat i v následujících letech.