EK schválila Česku miliardovou pomoc pro malé a střední podniky v rámci boje s koronavirem

© Shutterstock

Evropská komise (EK) schválila České republice státní podporu pro malé a střední podniky, které vyrábějí zdravotnické a ochranné prostředky pro boj s koronavirem.

Celková výše pomoci může dosáhnout až jedné miliardy korun, oznámila dnes Komise v tiskové zprávě. Česko hodlá v první fázi programu poskytnout firmám 300 milionů korun.

Program COVID-19 Technologie českého ministerstva průmyslu a obchodu „je zaměřený na investiční podporu malým a středním podníkům při výrobě zdravotnického a ochranného materiálu,“ uvedla na twitteru státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková. Podpora by měla podnikům formou přímých grantů financovat až polovinu nákladů na výrobu. 

„Urychlování výroby produktů důležitých pro kontrolu šíření koronaviru, mezi nimiž jsou léky, zdravotnické vybavení a ochranné prostředky, má zásadní význam pro cestu ze současné zdravotní krize,“ komentovala schválení podpory místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová. Ta má na starosti dohled nad podmínkami hospodářské soutěže. 

Komise pravidla pro státní pomoc v rámci série koronavirových opatření uvolnila v polovině března s cílem pomoci financovat zdravotnictví a firmy nejvíce zasažené krizí. Státy od té doby mohou soukromému sektoru finančně pomáhat způsobem, který je za běžných podmínek nepovolený. Brusel už schválil přes šest desítek žádostí, které přišly z většiny členských zemí.

Koronavirus ohrožuje Evropu. Jak EU bojuje s pandemií?

Pomalá a nedostatečně koordinovaná. Právě taková byla podle české vlády odpověď Evropské unie na šířící se nákazu novým koronavirem. Je to skutečně tak? Server EURACTIV.cz připravil aktualizovaný přehled opatření, které EU v boji proti nebezpečnému onemocnění přijala.