Dnes do Prahy dorazí kontrolní mise EP. Bude ji zajímat české nakládání s dotacemi

© Shutterstock

Dnes dorazí do České republiky skupina europoslanců, která se zdrží do pátku a bude zde zjišťovat fakta o tom, jak Česko nakládá s evropskými penězi. Poslance znepokojuje především situace ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.

Výbor EP pro rozpočtovou kontrolu už minulý týden vyzval k silnějším opatřením na ochranu evropských peněz, která by snížila riziko dotačních podvodů a zamezila nespravedlivému rozdělování evropských zdrojů. Konkrétně v případě Česka požádali poslanci výboru Komisi, aby dohlížela na platby pro firmy přímo či nepřímo vlastněné premiérem Andrejem Babišem nebo jinými členy české vlády.

Delegace vedená předsedkyní výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) Monikou Hohlmeierovou dorazí do Prahy dnes večer, pracovní jednání je čekají ve čtvrtek a v pátek. Podle informací ČTK se poslanci v Praze sejdou mimo jiné se zástupci ministerstev financí, zemědělství a pro místní rozvoj nebo s předsedou Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslavem Kalou.

Kromě toho budou mluvit i s představiteli dočasné senátní komise zřízené kvůli auditním zprávám Evropské komise, které prověřovaly údajný Babišův střet zájmů při čerpání dotací holdingem Agrofert. Europoslance čeká také setkání s neziskovými organizacemi či s investigativními novináři z několika médií. Mluvit budou i se zástupci Asociace soukromého zemědělství ČR.

Mezi poslanci je pět členů výboru CONT, včetně českého europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). Šestým europoslancem ve skupině je Mikuláš Peksa (Piráti), který členem výboru není. V delegaci jsou představitelé frakcí evropských lidovců, socialistů a zelených. Nepřipojil se nikdo z frakce liberálů, do které se v Evropském parlamentu řadí i ANO. 

Chudí proti bohatým? Země EU čeká další souboj o evropské peníze

Premiéři a prezidenti zemí EU se příští týden setkají v Bruselu, aby se pokusili najít kompromis ohledně budoucího víceletého finančního rámce pro období 2021-2027. Evropský komisař pro rozpočet Johannes Hahn věří, že jednání bude úspěšné.

Schůzka s Babišem nebude

Europoslanci se chtěli sejít i přímo s Babišem, Zdechovský ale ČTK řekl, že premiér schůzku zrušil. Babiš ČTK napsal, že setkání zrušit nemohl, protože jej nikdy nepotvrdil. „Setkání se zástupci CONT se neuskuteční z důvodu, že jejich návštěva má mít odborný charakter a jelikož předseda vlády není osobou podílející se na systému řízení a kontrole systému zemědělských a strukturálních fondů, nebylo by takové setkání z hlediska efektivity a účelnosti přínosem pro uvedenou pracovní cestu zástupců CONT,“ uvedl Babiš.

Výbor CONT v lednu schválil, že jeho delegace na cestě do ČR bude jednat s Babišem nebo se zástupci několika ministerstev. Mise související s prověřováním možného Babišova střetu zájmů v souvislosti s evropskými dotacemi má za cíl zjistit, jak české úřady nakládají s penězi z evropských fondů.

Loňská zpráva auditorů Evropské komise, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má Babiš stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Možným premiérovým střetem zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš v minulosti obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítl a označil ho za politickou záležitost.

Český červen v EU: Třaskavé audity Evropské komise

Přinášíme vám stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v rozpáleném červnu z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.