Česko souhlasí se zavedením evropské daně z nerecyklovaných plastů

© EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Česko by mohlo odvádět na nových poplatcích za nerecyklované plasty do unijního rozpočtu ročně kolem dvou miliard korun. Nyní se vedou jednání, jak bude poplatek distribuován, dopadnout by ve finále neměl na daňové poplatníky, řekl ČTK při dnešní návštěvě Starkoče na Kutnohorsku ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Se zavedením nového přímého zdroje evropského rozpočtu v podobě poplatku z nerecyklovaných plastů podle něj Česko souhlasí. Právě novými zdroji rozpočtu chce EU v budoucnu splatit společný dluh ve výši 750 miliard eur, na jehož vytvoření se premiéři EU dohodli během červencového rozpočtového summitu.

Richard Brabec upozornil na to, že by pravděpodobně nemělo jít o nové dvě miliardy, které by se posílaly do EU. Kompenzováno by to totiž mohlo být krácením jiných plateb. Podle ministra jde o složitější mechanismus, který je záležitostí spíše ministerstva financí. „My řešíme spíš to, jakým způsobem ještě víc motivovat k recyklaci plastů,“ uvedl Brabec.

Evropská unie se společně zadluží. Co z toho vyplývá pro Česko?

Společný dluh Evropské unie. Před měsíci to byla revoluční myšlenka, kterou jako první začala prosazovat koronavirem zasažená Itálie. Dnes je to realita. 

Podle ministra je zatím celá věc na začátku a diskutuje se o tom, jakým způsobem bude poplatek distribuován. Detailní informace k tomu zatím nejsou ani od Evropské komise. Brabec poukázal na to, že Česko patří mezi státy, které budou mít poplatek jeden z nejnižších, protože má poměrně vysokou recyklaci plastů.

Babiš: Plasty chceme regulovat

O poplatcích za nerecyklované plasty se jednalo na posledním summitu EU, který řešil finanční pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí. Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve řekl, že mu zavedení nového přímého zdroje rozpočtu EU nevadí. „Já myslím, že je to dobře, protože plasty je věc, kterou chceme řešit, chceme je regulovat, chceme snižovat jejich výskyt. Je to pro naše životní prostředí důležité,“ uvedl premiér.

Česko se zaváděním nových vlastních zdrojů rozpočtu dříve nesouhlasilo, ale postupně svou pozici zmírnilo. Premiéři EU se během summitu v Bruselu dohodli na tom, že daň z nerecyklovaných plastů začne platit již od 1. ledna 2021. Následovat by měly další zdroje rozpočtu, jako je třeba mechanismus uhlíkového vyrovnávání či digitální daň. Na nich se ale musí členské země EU teprve dohodnout.

Revoluční daňové reformy? V hledáčku jsou nadnárodní firmy i daňové ráje, státy se ale neshodují

EU musí bojovat proti agresivnímu daňovému plánování a daňovým rájům. Musí také přimět velké technologické firmy, aby podléhaly spravedlivému zdanění. Stojí to v ambiciózním plánu Komise na reformu daňové politiky.