Babišův střet zájmů vyvolává chaos ve vyplácení zemědělských dotací, farmáři jsou v nejistotě

Premiér Andrej Babiš © EPA-EFE/VIOLETA SANTOS MOURA / POOL

Střet zájmů premiéra Andreje Babiše potvrzený auditním šetřením Evropské komise vyvolává mezi farmáři nejistotu. Někteří z nich zatím nedostali dotace na nové vybavení kvůli tomu, že ho nakoupili od agrárního holdingu Agrofert. Na problém upozornila Asociace soukromého zemědělství.

Vyplácení evropských zemědělských dotací drhne. Upozorňují na to zástupci menších farmářů, kteří čekají na finance z Programu rozvoje venkova. Na vině je střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše potvrzený auditními orgány Evropské komise.

„Přestože premiér Andrej Babiš v médiích neustále opakuje, že důsledky střetu zájmů tak, jak je několikrát potvrdily instituce EU, nemohou mít žádný dopad na čerpání evropských dotací, dokazuje skutečná realita pravý opak,“ stěžuje si předseda Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) Jaroslav Šebek.

Podle ASZ se proplácení dotací zpozdilo kvůli tomu, že si platební agentura, tedy Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF), není jistá výkladem stávající legislativy. Právní nejistota nyní dopadá na jednotlivé zemědělce, mezi kterými jsou i mladí začínající farmáři. Asociace má za to, že dotace jim budou proplaceny až poté, co bude šetření kolem střet zájmů ukončeno.

„Pozastavení výplaty dotací se dotklo pravděpodobně těch, kteří v rámci realizace projektu v rámci Programu rozvoje venkova nakoupili stroje nebo technologie od některé z firem, které patří do holdingu pana premiéra,“ tvrdí Šebek z asociace zastupující drobné zemědělské podnikatele.

Podle auditorů Evropské komise je premiér Babiš ve střetu zájmů, protože nadále ovládá holding Agrofert, který je zároveň příjemcem kohezních dotací. Alespoň tak zní závěry první auditní mise. Mezitím probíhá druhé auditní šetření, které se týká právě zemědělských dotací. Jeho výsledky zatím nebyly oficiálně zveřejněny. Premiér Babiš nicméně jakýkoli střet zájmů odmítá.

Komise upozornila na zhoršení stavu právního státu v EU, Česko dostalo výtku za střet zájmů na vládní úrovni

Podmínky pro nezávislý soudní systém, pluralitu médií či boj s korupcí se v některých zemích Evropské unie od loňského roku zhoršily. Uvedla to dnes Evropská komise ve svém druhém ročním hodnocení stavu právního státu ve všech 27 členských zemích.

Redakce EURACTIV.cz se obrátila na SZIF s prosbou o vysvětlení. Platební agentura zodpovědná za distribuci finanční podpory tvrzení zemědělské asociace nevyvrátila.

„SZIF průběžně sleduje, vyhodnocuje a vytváří si vlastní právní názor na aktuální praxi přístupu veřejné správy k naplňování ustanovení zákona č. 159/2006 Sb. o střetu zájmů a související evropské legislativy. Závazný právní výklad některých ustanovení citovaného zákona nebyl dosud realizován, aplikační praxe je nejednotná a v některých částech vyvolává nemalé interpretační potíže,“ přiznává pro redakci tiskové oddělení SZIF.

„Z tohoto důvodu byly jednotky žadatelů dne 19. července 2021 ze strany SZIF informováni o pozastavení administrace jejich žádostí do doby, než SZIF provede právní analýzu dalšího možného postupu,“ píše platební agentura v reakci na kritiku ze strany zemědělské asociace.

„Dne 10. srpna 2021 byli výše uvedení žadatelé informováni, že SZIF ve věci výplat postupuje i nadále v souladu s dosavadní praxí a bude pokračovat v administraci žádostí dotčených žadatelů,“ dodává SZIF.

Audit potvrzuje střet zájmů, říkají europoslanci. Babiš si trvá na svém

Premiér Andrej Babiš k závěrům auditu Evropské komise znovu uvedl, že střet zájmů nemá a ani mít nemůže. Několik europoslanců tvrdí, že Komise střet zájmů potvrzuje. Konečná zpráva by měla do Česka dorazit v lednu.

Mladí zemědělci v ohrožení?

Asociace soukromého zemědělství kritizuje zejména skutečnost, že pozastavení dotací se týká mladých začínajících zemědělců. Právě ti jsou totiž vůči výpadkům financí nejvíce zranitelní, nemají totiž vytvořené rezervy a na podpoře z evropských fondů může záviset budoucnost jejich podnikání.

„Střet zájmů premiéra tak ohrožuje potřebnou generační výměnu v našem zemědělství a dopadá na sedláky a podnikatele, kteří patří z pohledu finančních podpor mezi nejpotřebnější. Odklad proplácení finančních příspěvků na investice do nové generace zemědělců v ČR je navíc demotivační z hlediska vstupu nových zájemců do zemědělského podnikání a z obecného hlediska ohrožuje finanční stabilitu celého oboru,“ varuje dále Šebek z ASZ.

Agrofert vybízel europoslance, aby hlasovali proti rezoluci kritizující Babišův střet zájmů

Holding Agrofert prostřednictvím twitteru vybízel některé poslance Evropského parlamentu, aby hlasovali proti rezoluci kritizující střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedlo to dnes několik europoslanců.

Asociace podle jeho slov na problém dlouhodobě upozorňuje, ale státní aparát ho odmítal dosud řešit.

„Je přitom jasné, že do očí bijící obrovský střet zájmů Andreje Babiše se musí někde projevit a současné pozastavení některých dotací může být pouze začátek. Asociace proto vyzývá premiéra Andreje Babiše, aby učinil veškeré kroky k ukončení střetu zájmů tak, aby tento stav neohrožoval čerpání, respektive proplácení finančních prostředků ze strany EU, a to na jakékoli dotační programy, nejen v oboru zemědělství,“ uzavírá Šebek.