2020: Spravedlivá transformace měnila svou podobu

© Pixabay

Velkým tématem roku se stala tzv. spravedlivá transformace. S ozeleněním evropské ekonomiky má členským zemím nejen finančně pomoci především speciální mechanismus spravedlivé transformace. Jeho dílčí návrhy se v průběhu roku několikrát změnily a nyní čekají na schválení ze strany unijních institucí. Vývoj jsme sledovali.

Infografika: Tři pilíře mechanismu spravedlivé transformace

Mechanismus spravedlivé transformace, který má pomoci evropským regionům s přechodem na čistou ekonomiku, s obálkou v hodnotě 150 miliard eur bude rozdělen do tří pilířů. O jaké nástroje a obnosy se jedná?

Unie soustředí pozornost na to, aby s přeměnou náležitě pomohla zejména těm uhlíkově a socioekonomicky nejzatíženějším regionům. K tomu má sloužit například Fond pro spravedlivou transformaci (první pilíř mechanismu), který je určen výlučně pro tyto regiony, a budou z něj čerpat i tři české kraje. Do prosince však nebylo jasné, jakou bude mít přesně podobu.

Fond pro spravedlivou transformaci: Kolik dostane Česko peněz a jak by je mělo využít?

Fond pro spravedlivou transformaci by měl evropským regionům závislým na uhelném a energeticky náročném průmyslu finančně pomoci s transformací na čistou ekonomiku. Jaký obnos připadne Česku? Do kterých krajů finance poputují? A co přesně by měla ČR z peněz financovat?

Fond spravedlivé transformace nabobtnal na 40 miliard eur. Kolik dá EU českým uhelným regionům?

Fond spravedlivé transformace přinese evropským uhelným regionům 40 miliard eur. Počítá s tím nový návrh unijního víceletého finančního rámce a fondu obnovy. Jak pokračují přípravy regionů na přechod k čisté ekonomice a jak se může Fond ještě proměnit?

Na finální podobě Fondu se unijní instituce dohodly v rámci prosincového trialogu. Přehled toho, jak pomůže evropským regionům, najdete v Policy Briefu.

Evropské regiony čeká spravedlivá transformace. Co bude obnášet?  

Evropská unie se zavázala, že se stane do roku 2050 klimaticky neutrální. To pro evropské země znamená zásadní proměnu jejich hospodářství. „Ozelenění“ bude komplikované především pro průmyslově nejzatíženější regiony.

O dalších možnostech podpory transformace, a to ze strany Evropské investiční banky, jsme hovořili s její viceprezidentkou.

Podpoříme zelenou transformaci, peníze máme, říká viceprezidentka Evropské investiční banky

Evropa si stanovila ambiciózní klimatické cíle. Pokud chce dosáhnout zelené transformace a vyřešit všechny související výzvy, včetně sociálních dopadů, potřebuje k tomu dostatečné financování. A my peníze máme, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz viceprezidentka Evropské investiční banky Lilyana Pavlová. 

Transformace se ale nevyhne ani jiným než uhelným sektorům, zásadní proměna čeká automobilový průmysl. Zelenou politiku přijímá za svou i finanční sektor.

Zelená transformace dopravy: Evropa sází na elektromobilitu a vodík

Spravedlivá transformace, tedy přechod evropských zemí a jejich regionů k nízkouhlíkové ekonomice, se netýká jen uhelného sektoru. Zásadní změnou bude muset projít také doprava. Jaké výzvy před sektorem stojí?

Obnovit a transformovat potřebuje i automobilový průmysl. Pomůže mu evropský rozpočet?

Evropský rozpočet se v letech 2021-2027 kvůli snaze obnovit evropské ekonomiky rekordně nafoukne o nové fondy. Jaké příležitosti by mohl nabízet automobilovému průmyslu?

Evropa je na cestě k ekologickým investicím, nová legislativa rozhodne i „jaderné dilema“

Udržitelnost nezačíná snižováním emisí a nekončí transformací průmyslu, zelenou politiku přijímá za své i finanční sektor. Trendem jsou investice šetrné k životnímu prostředí. Co to ale znamená a jaká jsou pravidla?