Na kotlíkové dotace půjdou další miliardy, říká Brabec

© EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Spojuje v sobě snahu o zlepšení životního prostředí, snížení spotřeby energie a vedle toho ještě lidem usnadňuje život. Kotlíkové dotace jsou podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) výkladní skříní využití peněz z unijních fondů.

Před několika dny jste oznámili, že na kotlíkové dotace půjde nových 600 milionů korun. Kde se vzaly?

Protože se kotlíkové dotace ukázaly jako velmi úspěšný program, převedli jsme na ně část peněz z jiných částí dobíhajícího programu Životní prostředí.

Jsou tyto peníze určené na nové žádosti, nebo to jsou peníze pro ty, kteří si o dotaci zažádali?

Z těchto peněz uspokojíme všechny žádosti, které byly na úrovni krajů do konce loňského roku schváleny k proplacení.

Kolik celkem šlo v minulých letech na kotlíkové dotace?

Původně jsme předpokládali, že na kotlíkové dotace půjde 9-10 miliard korun, dnes jsme na 12 miliardách. Čistě jen z evropských fondů se to týkalo deseti miliard.

Kolik kotlů bylo už v rámci těchto dotací vyměněno?

Od roku 2015 bylo už vyměněno 58 tisíc kotlů. S probíhajícími výměnami by to mělo být sto tisíc nejvíce znečisťujících kotlů v domácnostech, hlavně kotlů na uhlí.

Celý přehled si můžete přečíst na Deník.cz >>>

Deník je partnerským médiem serveru EURACTIV.cz a zároveň nejčtenějším deníkem v Česku, který čte 2,2 milionu Čechů. Server Deník.cz je také v trojici nejčtenějších zpravodajských webů v ČR. Unikátnost obou spočívá v desítkách regionálních mutací, které přinášejí zprávy i na úrovni okresů. Vedle toho Deník již dva roky přináší v rubrice „Evropa pro Čechy“ přehled o dění v Evropské unii a jeho dopadu na život v Česku.