Infografika: Kolik peněz získá Česko z evropského rozpočtu po roce 2020?

Evropský rozpočet bude mít v následujícím období od roku 2021 do roku 2027 rekordní objem. Disponovat bude částkou 1,8 bilionu eur. Část peněz bude směřovat na tzv. kohezní politiku, tedy přímo do evropských regionů, včetně těch českých.

Evropská kohezní politika je pro Česko obzvláště důležitá. Její součástí jsou totiž evropské dotace směřující do českých silnic, železnic, nemocnic, škol i firem. V Česku tvoří finance z evropských fondů více než 40 procent všech veřejných investic, čímž výrazně ulevují národní kase. Není proto divu, že se Česko při vyjednávání o budoucím evropském rozpočtu soustředilo právě na prosazení co nejtučnější obálky pro kohezní politiku. Stejný postup zvolily i další členské státy, které patří mezi čisté příjemce z rozpočtu EU.

Do kohezní kapitoly unijního rozpočtu půjde v následujícím sedmiletém finančním období (2021-2027) celkem 330 miliard eur. Předsedové vlád se na tom dohodli při červencovém rozpočtovém summitu. Podle nových dat zveřejněných Evropskou komisí by mělo Česko z této částky získat 19 miliard eur, což při současném kurzu odpovídá 514 miliardám korun.

V porovnání se stávajícím obdobím, které trvá od roku 2014 do roku 2020, se jedná o drobný pokles. Nyní má Česko k dispozici zhruba 24 miliard eur. Na druhou stranu, původně chtěla Evropská komise snížit výdaje na kohezní politiku razantněji. Z návrhu z července 2018 vyplývalo, že Česko by mělo dostat v letech 2021-2027 17,8 miliardy eur. Aktuální návrh, který reflektuje dopady koronavirové krize, je tak pro Česko příznivější.

Členské státy včetně Česka si navíc budou moci sáhnout na prostředky z nově vznikajícího fondu obnovy. Ten přinese do českého rozpočtu 8,7 miliardy eur (230 miliard korun). Další peníze z evropského rozpočtu půjdou na zemědělství a rozvoj venkova, v případě Česka se bude jednat o 8 miliard eur (218 miliard korun).

Celkem tak Česko získá z evropského rozpočtu 35,7 miliardy eur (964 miliard korun). Jak je rozdělí mezi jednotlivé žadatele, kterými jsou jak státní instituce, tak i kraje, města, obce nebo soukromé subjekty, je zejména v rukou českých úřadů.

Částky se však ještě mohou změnit. Evropský rozpočet totiž podléhá souhlasu Evropského parlamentu, který v současné době vyjednává detaily se zástupci členských států i Evropské komise.

Stáhnout v PDF