Rusko rozšiřuje sféru vlivu, zbraněmi jsou plyn a obchod

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Putin

Prostřednictvím finančních nástrojů se Rusku daří posilovat vliv nejen na území bývalého Sovětského svazu. Dohoda s maďarským premiérem Viktorem Orbánem o stavbě jaderných reaktorů v Paksi a dohady kolem projektu plynovodu South Stream ukazují, že působí i na členské státy Evropské unie. Aktuální dění na Ukrajině a protesty v Maďarsku však odhalují, že pozice Moskvy je křehká a silně závislá na aktuální politické garnituře.

Moskva měla v prosinci mimořádný důvod k radosti. Ukrajina odmítla podpis asociační dohody s EU a dala najevo, že se chce přiklonit k východu. Rusové za to vládě v Kyjevě přislíbili úvěr patnáct miliard dolarů a kývli na nižší ceny plynu. Za to očekávali, že integrace euroasijského prostoru přírůstkem o pětačtyřicetimilionovou ekonomiku nabere novou dynamiku. Dalo se také předpokládat, že se ruské firmy pokusí stejně jako v případě podobně zavázaného Běloruska ovládnout strategické firmy a v první řadě ukrajinské plynovody. 

Exportéři si stěžují na ruské kontroly 

Z finanční pomoci prozatím dorazily tři miliardy. Málokdo totiž předvídal, že protivládní protesty přinutí prezidenta Viktora Janukovyče k ústupkům, které ruské plány ohrožují. Kreml proto vyčkává s uvolněním dalších peněz na novou vládu a vrátil se i k metodě biče, tedy k obchodní válce s ukrajinskými exportéry.

Dvě obchodní asociace si uplynulý týden stěžovaly, že vývozci na ruských hranicích čelí podobným problémům jako loni v létě. „Během celní kontroly je zboží vyloženo z kamionů a vagonů, váženo, kontrolují se certifikáty,“ citoval list Kyiv Post ze stížnosti. Podle obchodníků opatření vedou k tomu, že nejsou schopni dodat zboží ruským zákazníkům včas.

Zaplaťte nejdřív za plyn

Ukrajinská státní společnost Naftogaz připouští, že nyní není schopná platit sousedům za plyn, prý se potýká s vlastními dlužníky. Moskva Kyjevu naznačila, že další dvoumiliardovou tranši neuvidí, dokud Ukrajinci nesplatí své závazky. Dluhy údajně dosahují 2,7 miliardy dolarů. „Očekáváme, že ukrajinská strana uhradí své platby za plyn. Nakonec je to pěkná částka peněz. Platby měly odstartovat v lednu, nicméně zatím k tomu nedošlo,“ řekl o víkendu médiím ruský ministr financí Anton Siluanov.

Vláda v Kyjevě nedostala většinu slíbených peněz, navíc jí čím dál větší starosti dělá velký propad hřivny a tenčící se devizové rezervy. Ty nyní představuje zhruba 17 miliard dolarů, nejméně od roku 2006. Země kromě toho stojí na prahu další plynové krize. Vzhledem k těžko předvídatelnému politickému vývoji a nynějšímu aktivnějšímu postoji EU však ani tato svízelná ekonomická kombinace nakonec nemusí Rusku vítězství na Ukrajině zaručit. 

Maďarská opozice slibuje referendum

Zcela vyhraná ještě není ani ruská bitva o Maďarsko, v níž Moskva partnerovi nabízí půjčku deset miliard eur za údajně výhodných, ale dosud ne zcela známých úrokových podmínek. Ta by měla pokrýt většinu nákladů na rozšíření jaderného zařízení v Paksi. Rusko by přitom rádo svůj energetický a politický vliv v regionu posilovalo i dále. Objevují se například spekulace o tom, že má zájem o 49procentní podíl maďarské skupiny MOL v chorvatské společnosti INA. 

Celý text najdete na webu E15.cz.