Ruské probuzení

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

respekt

Rusko se invazí do Gruzie dopustilo taktického omylu, říká ve svém článku komentátor Respektu Jiří Sobota. Rusko je podle něj „nejnebezpečnější z nově se rodících mocností počátku 21. století“ a současná gruzínská krize ukončila naděje, že by se Rusko stalo „fungující součástí Evropy“.

Ruská invaze do Gruzie, tedy na území země, jež má písemně slíbený vstup do NATO, je spojencem USA v Iráku a v níž působí stovka amerických vojenských poradců, je průlomovým okamžikem ve vztazích mezi Ruskem a Západem. Rusko svým bezprecedentním krokem, nesrovnatelným ani se čtyřicet let starou srpnovou invazí do Československa, jež bylo na rozdíl dnešní od Gruzie pevně v hranicích sovětského bloku, projevilo překvapivou aroganci. Ta pramení z jeho obnoveného sebevědomí a odráží jeho nové ambice v regionu a celé Evropě. Odvážný krok Moskvě vyšel. Západ se nezmohl na účinnou obranu svého spojence a Rusko se v pocitu nově nabyté moci utvrdilo.

Gruzie svým spojencům jejich roli nijak ne-usnadnila. Ať už se nechala vyprovokovat, nebo si svou akci obsazení Jižní Osetie naplánovala, dopustila se zásadního taktického omylu, a pokud se zprávy z bojiště potvrdí, pak i zločinů. Plošné ostřelování třicetitisícového Cchinvali nelze odmávnout s poukazem na to, že podstata událostí je někde jinde. Útok na bezbranné civilisty je prostě útok na bezbranné civilisty a Západ se s tímto činem svého spojence musí otevřeně a čestně vyrovnat. Obsazení demokratické země skutečně nepatří do 21. století. Dělostřelecký útok na nechráněné obyvatelstvo do 21. století nezapadá o nic lépe.

Toto je pouze část textu, celý článek naleznete pod tímto odkazem.