Omezte počet summitů, vzkazuje Rusku a EU analytička CER

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Evropská unie má šanci restartovat vztahy s Ruskem, myslí si Katinka Barysch z bruselského Centre for European Reform (CER). Avšak stejně jako v minulosti, úspěch bude záviset na změnách, kterými projde samotné Rusko.

Vztahy Evropské unie s Ruskou federací, které se ocitly na bodu mrazu kvůli rusko-gruzínské válce v srpnu roku 2008 a další ze série rusko-ukrajinských sporů ohledně zemního plynu v lednu letošního roku, se opět navrátily ke svému „normálu“. Podle Katinky Barysch, autorky jedné z nejnovějších studií bruselského think-tanku Centre for European Reform (CER), však pod označením „normální vztahy“ musíme hledat „stav paralýzy, který je na obou stranách doprovázen určitým stupněm deziluze.“  

Navzdory menším dosaženým úspěchům například v podobě zřízení mechanismu včasného varování v případě hrozby energetické krize, jsou velké ambice, které Evropská unie vkládala do vzájemných vztahů s Moskvou, dávno tytam. Z původních plánů na uzavření strategického partnerství, dohody o volném obchodu a úzkou spolupráci například v oblasti energetiky se nepodařilo realizovat téměř nic. Nemalou roli podle Barysch sehrál i fakt, že Moskva společné summity s evropskými partnery využívala spíše k prezentaci vlastních cílů v oblasti snižování emisí skleníkových plynů před blížícím se klimatologickým summitem v dánské Kodani. 

Avšak i tak mají Evropané podle Barysch důvod nesvěšovat hlavy. Po dlouhé době to totiž vypadá, že Evropská unie je schopna v politice vůči Rusku najít společnou řeč. A to i přesto, že si zatím není jistá, co by mělo být jejím obsahem. 

Evropa chce „modernizaci“ Ruska 

Ač rusko-evropské vztahy v současné době spíše stagnují, jednání o uzavření nové obecné Dohody o strategickém partnerství (Partnership and Co-operation Agreement, PCA) probíhají, byť bez hmatatelnějších úspěchů, připomíná Barysch. Na vině je podle jejího názoru neschopnost obou partnerů dohodnout se především v oblasti obchodu a energetiky. 

Platnost předchozí strategické smlouvy, která byla uzavřena v roce 1994 (více v sekci Vztahy EU a Ruska), vypršela na konci roku 2007. Jejímu obnovení brání i ruské manévrování mezi Světovou obchodní organizací (WTO) a vytvořením celní unie s Běloruskem, Kazachstánem a možná i Ukrajinou, která podle posledních zpráv své členství v celní unii zvažuje (EurActiv 19.2.2010). 

Povzbuzeni ambiciózními projevy amerického prezidenta Baracka Obamy, který zlepšení vztahů s Ruskem zařadil mezi priority své zahraniční politiky, některé členské státy spřádají plány na co největší zapojení Unie do modernizace ruského státu. 

Tato myšlenka se podle Katinky Barysch zrodila někdy v roce 2008 a ač nejsou známy přesné detaily tohoto plánu, Evropa chce Moskvě podat pomocnou ruku v jejím reformním procesu. Aby se „modernější Rusko více orientovalo a otevřelo Západu“, a postupně se tak zjednodušila vzájemná spolupráce, je připravena mu poskytnout finanční i technologickou pomoc.  

Ač se Rusko zpočátku k této unijní iniciativě stavělo zamítavě, v poslední době se situace mění. Důvodem je krize, která naplno zasáhla ruské hospodářství. Evropa by proto podle analytičky z CER měla této příležitosti využít a namísto „strategického partnerství založeného na základních hodnotách“ se více soustředit na „strategické partnerství vycházející ze společných zájmů.“ I tak ale bude záležet spíše na tom, zda bude Rusko ochotno důležité reformy podstoupit. „Evropa může a měla by Rusku připomenout, že jeho ekonomický model je neudržitelný,“ píše Barysch. 

„Nové iniciativy nejsou třeba“ 

I přesto, že existují oblasti, ve kterých jsou šance na zlepšení spolupráce mezi Evropskou unií a Ruskem nižší (například v politice vůči zemím, které se nacházejí na pomezí sféry vlivu obou zmíněných, nebo ve kterých se jejich zájmy přímo kříží), Evropa by ve svých snahách o zlepšení vztahů s Moskvou neměla polevovat. Paradoxně by proto měl být podle Katinky Barysch redukován počet summitů ze dvou do roka na jedno setkání. Politici se tak vyvarují zbytečnému tlaku na výsledky a „vztahy EU a Ruska nebudou zahlceny nejrůznějšími plány, fóry a dialogy, které fungují nedostatečně nebo vůbec."


Autorem studie je analytička Centre for European Reform Katinka Barysch. Její plné znění v angličtině si můžete přečíst zde.