Co znamená ruská válka na Ukrajině pro Čínu?

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching © EPA-EFE/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN / SPUTNIK / POOL MANDATORY CREDIT

Čína by se měla z války na Ukrajině poučit. Lekce spočívá mimo jiné v tom, že není dobré přeceňovat rozdíly mezi západními mocnostmi ani podceňovat jejich ekonomickou sílu, píše v komentáři pro EURACTIV.cz George Hays II.

Autor komentáře je vedoucím katedry Mezinárodních vztahů a diplomacie na Anglo-American University v Praze.

Před několika měsíci se Západ začal obávat revanšistické mocnosti, která hrozila, že si silou vezme území, jež prohlásila za své. Shodou okolností to bylo území prozápadní, demokratické a strategicky umístěné. Celé měsíce navyšovala revanšistická mocnost počty vojenských složek na hranicích s tímto územím, prováděla cvičení, aby ono území otestovala a zastrašila, a varovala hráče zvenčí, aby se nezapojovali. Západ zintenzivnil své politické i ekonomické vztahy s tímto územím a rovněž mu poslal vojenské vybavení a školitele. Začaly být slyšet poznámky o strachu ze třetí světové války. Toto však není popis ruské agrese proti Ukrajině. Jedná se o stále výhružnější přístup Číny k Tchaj-wanu, který neslábne. Ačkoliv se tyto dva případy v mnoha důležitých ohledech liší, očividně si jsou v něčem podobné. Z toho plyne otázka, co Čínu ruská válka na Ukrajině naučí.

Prvním ponaučením by zřejmě bylo, že není dobré přeceňovat rozdíly mezi západními mocnostmi ani podceňovat jejich ekonomickou sílu. Po tolika letech poměrně veřejných neshod a zdánlivých odluk se západní mocnosti sjednotily takovou rychlostí a v takové míře, že to překvapilo všechny. Tato jednota umožnila, aby se z ekonomických sankcí, onoho často haněného nástroje, stala významná zbraň. Západ tak bez jediného výstřelu vážně poškodil ruské schopnosti. Postaral se tak o to, aby ruští občané i přes hradbu propagandy znali a pocítili následky války, kterou Rusko z vlastního rozhodnutí rozpoutalo.

S tímto prvním ponaučením souvisí potřeba dále budovat a chránit alternativní finanční infrastrukturu. Čínská ekonomika je mnohem rozsáhlejší a globálněji integrovaná než ruská. Není reálné, aby Čínu obdobná reakce Západu poškodila stejným způsobem. Přesto Čína vidí v praxi skutečný dosah (i limity) ekonomické síly Západu. Toto pravděpodobně zvýší čínskou snahu o vybudování a posílení paralelních finančních infrastruktur, aby tak oslabila, ne-li přímo odbourala, tuto konkrétní zbraň.

Třetím ponaučením jsou rizika korupce ve vojenském výcviku a zásobovacích řetězcích. Ukázalo se, že vojsko, které Rusko poslalo do války, existuje pouze na papíře – nikoliv ve skutečnosti. Jeho vojáci nebyli příliš dobře vycvičeni a ani strategie nebyla dobře promyšlená a realizovaná. K tomu všemu draze nakoupené ruské vojenské vybavení zdaleka nemá potřebnou kvalitu. Jeho hodnotu zpronevěřili zkorumpovaní hráči na různých úrovních. Toto by pro Čínu mohlo představovat mnohem vážnější problém, jelikož Xi už roky cílí na skutečnou i domnělou korupci napříč celým státem. Představa, že by vojsko mohlo být mnohem méně připravené, než jak se prezentuje, je pro něj reálná a stejnou měrou i znepokojivá.

Posledním ponaučením je to, jak důležitá je vůle bojovat. Rusové trpí kvůli celkové kondici vojska i kvůli smyslu jejich poslání permanentním nedostatkem odhodlání, což má významný vliv na jejich operace. Na ukrajinské straně, která na domácí půdě zákonitě bojuje o vlastní existenci, přinesla válka celé zemi sílu a vytrvalost. Výsledky tohoto nepoměru jsou zřetelné a Čína by na jejich základě měla uvážit, co by ji mohlo čekat na Tchaj-wanu.

Podstata ponaučení z těchto lekcí je v Číně známá již od dob Sun-C’: poznej svého nepřítele a poznej sám sebe. Rusko si myslelo, že zná nejen Ukrajinu a Západ, ale i samo sebe. Ve všech případech se spletlo a výsledek je stejný, jako Sun-C’ před dvěma tisíciletími předpověděl. Dalo by se očekávat, že si je toho Čína vědoma, a zařídí se podle toho. Samozřejmě bychom byli od Ruska čekali, že si bude vědomo téhož.