Zvládne EU omezení plynu z Ruska? Měla by, i v souladu s Green Dealem

@ Pexels

Evropská unie je schopna do jednoho roku snížit dovoz zemního plynu z Ruska o více než třetinu, a to prostřednictvím opatření, která by byla v souladu se Zelenou dohodou pro Evropu (Green Deal). Uvedla to dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Ve své zprávě představila desetibodový plán k omezení závislosti EU na ruském plynu.

Plán zahrnuje například nahrazování ruského plynu dodávkami z alternativních zdrojů, snižování spotřeby plynu, urychlení projektů pro výrobu solární a větrné energie či maximalizaci výroby elektřiny z bioenergie a jádra.

IEA rovněž upozornila, že EU by mohla snižování závislosti na ruském plynu urychlit opatřeními, která by nebyla v souladu se Zelenou dohodou pro Evropu a zahrnovala větší využívání uhlí a ropy. V případě využití těchto opatření, která IEA do plánu nezahrnula, by dovoz plynu z Ruska mohl klesnout o více než polovinu.

V loňském roce EU z Ruska dovezla 155 miliard krychlových metrů zemního plynu. Ruský plyn se tak podílel zhruba 45 procenty na celkovém dovozu plynu do EU a zhruba 40 procenty na celkové spotřebě plynu v EU.

„Využívání zdrojů zemního plynu jako ekonomické a politické zbraně v případě Ruska ukazuje, že Evropa musí uskutečnit rychlé kroky, aby byla připravena čelit velké nejistotě ohledně dovozu ruského plynu v příští zimě,“ uvedl šéf IEA Fatih Birol. „Desetibodový plán IEA nabízí praktické kroky ke snížení závislosti Evropy na dovozu ruského plynu o více než třetinu během roku. Zároveň podporuje přechod k čisté energii, a to bezpečným a dostupným způsobem,“ dodal.

Evropská komisařka pro energetiku Kadri Simsonová označila snížení závislosti na ruském plynu za strategickou nutnost pro Evropskou unii. „V posledních letech jsme výrazně diverzifikovali dodávky,“ uvedla. „Ruský útok na Ukrajinu je však přelomovým okamžikem. Příští týden Evropská komise navrhne cestu k co nejrychlejšímu dosažení nezávislosti Evropy na ruském plynu. Analýza IEA nastiňuje řadu konkrétních kroků, které můžeme k dosažení tohoto cíle učinit,“ dodala.

Větrné farmy sníží závislost EU na ruském plynu. Stavme jich víc, zní z Bruselu

Dvacet kilometrů od portugalského pobřeží pluje obří plošina s třemi větrnými turbínami. Umí vyrobit elektřinu pro 60 tisíc domácností, čímž ročně pomůže uspořit tuny emisí uhlíku. Zní to jako vzdálená budoucnost, ale je to existující projekt.

Na nutnost diverzifikovat dodávky plynu upozornil i uniklý materiál, jenž má k dispozici server EURACTIV.com. Materiál se zaměřuje na mírnění dopadů vysokých cen energií v Evropě a tomu, jak jim v budoucnu předejít.

Zveřejněn měl původně být ve středu 2. března. Evropská komise jej však vzhledem k ruské invazi na Ukrajinu musela odložit a přepracovat. Jeho publikování se nyní očekává příští týden a měl by se zaměřovat právě na snižování energetické závislosti Evropy na Rusku.

„S dlouhodobě nízkými zásobami plynu v EU a obavami o bezpečnost dodávek jsme svědky rostoucí plynové krize. EU zůstává vysoce závislá na dovozu energie pro výrobu elektřiny a vytápění,“ varuje materiál.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v úterý na schůzce EU s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským zároveň vyzvala k urychlení zelené tranzice.

„Každá kilowatthodina elektřiny, kterou Evropa vyrobí ze slunce, větru, vodní energie nebo biomasy, snižuje naši závislost na ruském plynu a dalších zdrojích energie,“ řekla.

Podcast: EU chystá uhlíkové clo. Co přinese Česku?

Evropská komise navrhla směrnici o mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích, kterému se zjednodušeně přezdívá uhlíkové clo. Záměrem je zpoplatnit dovozy produktů s vysokou uhlíkovou stopou a ochránit tak evropské producenty před nekalou soutěží. Co přinese clo ČR?