Zpráva EU dává vinu za loňský konflikt Gruzii

Rusko vyjádřilo spokojení s nezávislou zprávou o jeho pětidenní válce s Gruzií, ke které došlo v srpnu 2008. Zprávu, která byla včera (30. září) zveřejněna, nechala vypracovat Evropská unie.

Zpráva EU, která vznikla pod vedením švýcarské diplomatky Heidi Tagliavini, podává jednoznačnou odpověď na hlavní otázku o tom, kdo válku začal, řekl ruský velvyslanec při EU, Vladimir Čižov.

„Zpráva jasně říká, že masivní bombardování města Cchinvali (hlavní město gruzínské provincie Jížní Osetie) ze strany Gruzie bylo tím, co spustilo vlnu nepřátelských útoků“, řekl ruský diplomat s viditelným uspokojením.

Čižov se novinářům omlouval s tím, že kopii zprávy obdržel v předstihu jen několika hodin, a proto ji nemohl hlouběji okomentovat, a řekl, že vyjádření z vyšších pozic přijde později. Také ale dodal, že zpráva nebyla „žádným velkým překvapením“ a že potvrdila to, co již „Rusko vědělo“.

Na dotaz novinářů o tom, co si myslí, že se bude dále dít, vyjádřil víru v to, že nerozhodnuté státy nyní zaujmou jasnější stanoviska o tom, kdo nese zodpovědnost za válku v Gruzii. Také doufá v to, že státy, které podporují gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho, si nyní vše “dvakrát rozmyslí”. Navíc uvedl, že ti, kteří se snaží narušit celkové zlepšování vztahů jeho země se Spojenými státy a Západem obecně v období vlády Baracka Obamy, utrpěli těžký zásah.

„Myslím si, že pan Saakašvili měl už dávno odstoupit“, řekl také Čižov.

Od konfliktu vedlo Polsko již několik iniciativ na podporu Saakašviliho ve spojení s baltskými státy a Českou republikou. Polsko vyzývalo k vyšetřování války v naději, že bude Rusko označeno za agresora.

Žádost EurActivu, aby jmenoval země, které podle něj budou zprávou znepokojeny, odmítl, ale řekl, že věří, že jich bude jen omezený počet.

Ruský diplomat vyloučil úvahu, že by invaze ruské armády do Gruzie v době konfliktu byla nepřiměřenou odezvou.

„Reakce Ruska byla přiměřená, rychlá a přesně cílená”, řekl rozhodně.

Gruzie také vyjádřila spokojení s nálezy zprávy, přičemž zdůraznila zejména to, že ruská invaze porušila mezinárodní právo.

“Tvrzení mé země byla tímto potvrzena. Byla to Gruzie, do níž jiná země provedla vojenskou invazi, čímž bylo porušeno mezinárodní právo”, citovala velvyslance Gruzie při EU, Salome Samadašviliho, agentura AFP.

Provokace z obou stran

Své názory v Bruselu prezentoval také Andrej Ilarionov, ruský vědec pracující pro americký Cato Institute. Upozornil přitom na “provokace” Ruska, které vlákaly Gruzii do pasti. Obě strany si podle něj dělaly navzájem řadu naschválů před tím, než došlo k sérii incidentů a událostí, v nichž pokaždé Rusko vystupovalo jako provokatér.

Ilarionov připouští, že zahájit vojenský útok bylo “bláznivé” rozhodnutí Gruzie. Na dotaz EurActivu, zda si myslí, že gruzínská vláda spoléhala na vojenskou pomoc Západu, kategoricky odpověděl, že Západ Gruzii nic nesliboval, pouze ji varoval, aby se nestala obětí provokací.

Na závěr ruský vědec podotkl, že vysoce postavení američtí diplomaté ani neinformovali tehdejší ministryni zahraničních věcí Condoleezzu Rice o telefonátech, v nichž Saakašvili vyjadřoval své obavy. Přesto si byl jistý svoji pozicí.