Západ vyzývá k ukončení bojů v Libyi a ptá se, co bude dál

zdroj: Evropská komise.

Představitelé západních zemí vyzývají povstalce a vládní jednotky, které již druhou noc svádějí boje o hlavní město Libye, k zastavení násilností a krveprolití. Podle mnohých režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího došly síly a nastal čas velkých změn.

O hlavní město Libye Tripolis se již druhou noc svádějí těžké boje. Situace je podle pozorovatelů nepřehledná a chaotická. Podle ověřených informací rebelové obsadili některá strategická místa ve městě, jako je například letiště nebo státní televize. Zatím se jim ale nepodařilo dopadnout plukovníka Muammara Kaddáfího, který zemi vládne železnou rukou již více jak čtyřicet let.                               

Podle domněnek povstaleckého vedení a většiny diplomatů by se měl Kaddáfí nacházet ve svém rozlehlém a dobře střeženém sídle v Tripolisu. Objevily se ale i spekulace, že plukovník již město opustil a směřuje k alžírským hranicím. 

Ať už je to tak nebo onak, představitelé západních států jsou přesvědčení o tom, že Kaddáfího dny v čele země jsou pomalu ale jistě sečteny. 

Podle amerického prezidenta Baracka Obamy, který v těchto dnech tráví svou dovolenou v Chilmarku v Massachusetts, není žádných pochyb o tom, že přichází konec plukovníkova režimu. Vyzval proto obě bojující strany, aby složily zbraně a vlády se chopili povstalci. 

„Spád událostí proti Kaddáfího režimu dosáhl vrcholu. Tripolis se vymaňuje ze sevření tyrana. Nejjistější cesta k ukončení krveprolití je jednoduchá: Kaddáfí a jeho režim musí uznat, že čas jejich vlády se naplnil,“ řekl Obama a zároveň upozornil na nebezpečí existence prorežimních skupin, které na území Libye stále působí.

Je to na libyjském lidu 

Západ si tak začal nahlas klást otázku, co bude po pádu Kaddáfího režimu a kdo se ujme vlády. Všichni se shodují na demokratickém směřování země. 

K těmto hlasům se přidala i vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton, která včera (22. srpna) prohlásila: „Nadcházející měsíce a roky otestují vynalézavost a odhodlání libyjského lidu. Nepochybuji o tom, že se této výzvy chopí a společnými silami se postarají o to, že Libye zaujme v mezinárodním společenství své místo jakožto prosperující, stabilní a demokratický stát.“ 

Sankce, které EU vůči Libyi uvalila (např. EurActiv 13.4.2011), ale zatím rušit nehodlá, dodala její mluvčí. 

K okamžitému ukončení bojů a řešení budoucnosti Libye vyzval i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který do Paříže pozval významného představitele povstalecké libyjské opozice Mahmúda Džibríla. Schůzka se uskuteční zítra a Džibríl se poté sejde i s italským premiérem Silviem Berlusconim. 

Se zástupci opozice v Benghází bude dnes jednat i turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu a Sarkozyho vláda informovala o tom, že se bude příští týden v Paříži konat další jednání tzv. kontaktní skupiny k situaci v Libyi.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun zase přišel s oznámením, že během tohoto týdne svolá vrcholnou schůzku, které se zúčastní představitelé členských států Africké unie, Ligy arabských států a dalších regionálních organizací. 

Schůzka ministrů zahraničí členských států EU je naplánována až na 10. října. Na začátku září (2.-3. září) se totiž ministři sejdou pouze neformálně.

Nová etapa rozvoje

K současnému vývoji situace v Libyi se vyjádřil i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, který ve jménu České republiky uvítal poslední úspěchy povstání libyjského národa a jejich spojenců a vyjádřil naději, že prolévání krve v Libyi již brzy skončí.

„Pád vlády Muammara Kaddáfího otevře cestu k nové etapě rozvoje Libye, která je z mnoha hledisek velmi důležitá pro klidný vývoj a bezpečnost celé oblasti,“  řekl ministr.

Zároveň vyjádřil přesvědčení, že „nová libyjská reprezentace po konsolidaci vojenské situace zahájí celonárodní politický dialog, který povede k nutným politickým i ekonomickým reformám, ustavení vlády práva a respektu k lidským právům a základním svobodám“ .

Česká diplomacie je dle Schwarzenbergových slov připravena nabídnout své zkušenosti s přechodem k demokratickému systému vládnutí a rozvíjet vztahy s Přechodnou národní radou Libye v nových podmínkách.