Západ vymýšlí, jak Ukrajině pomůže s ochranou energetické infrastruktury

© Pixabay

Západní partneři Ukrajiny musí posílit svou podporu protivzdušné obrany Kyjeva, protože Rusko se pravděpodobně pokusí vyřadit energetickou infrastrukturu země ještě před zimou, řekl v pondělí (23. září) šéf diplomacie EU Josep Borrell.

„Je jasné, že Rusko chce Ukrajinu uvrhnout do tmy a mrazu – blíží se zima a po ruských útocích na energetické cíle se kapacita výroby energie na Ukrajině snížila o dvě třetiny,“ řekl Borrell novinářům v New Yorku.

Jeho komentáře zazněly po dvou neformálních setkáních ministrů zahraničí EU a G7 na okraj Valného shromáždění OSN, kterých se zúčastnil také nový ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha.

Podle diplomatických zdrojů bylo jedním z cílů jednání domluvit se na tom, jak v nadcházejících měsících podpořit Ukrajinu, protože Rusko v posledních týdnech zintenzivnilo útoky na kritickou infrastrukturu země.

Moskva se už od začátku války zaměřila na ukrajinský energetický systém, což způsobilo výpadky a omezilo dodávky elektřiny a vody do některých regionů i na několik hodin denně.

Západní lídři se obávají, že tyto útoky v příštích několika týdnech ještě zesílí.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své zprávě minulý týden uvedla, že výpadek dodávek elektřiny na Ukrajině by mohl tuto zimu dosáhnout šesti gigawattů.

„Musíme Ukrajinu podpořit nejen zajištěním vojenských kapacit, ale i kapacit na výrobu elektřiny – jinak bude tato země v zimě čelit velmi těžkým časům,“ řekl Borrell.

Šéf unijní diplomacie také dodal, že další podpora protivzdušné obrany Kyjeva bude klíčová, aby se situace v energetice nezhoršila.

„Obě věci (energetická a vojenská podpora) musí přicházet ruku v ruce (…), protože nemá smysl posílat dnes Ukrajině generátor elektřiny, pokud má být zítra zničen,“ zdůraznil.

Borrell zároveň zkritizoval Írán, na který míří obvinění od západních zemí, že poskytuje Rusku nové zbraňové systémy, zejména bezpilotní letouny a rakety.

„Je jasné, že Rusko dostává nové zbraně, zejména rakety z Íránu,“ řekl Borrell. „Tomu věříme, i když to Íránci popírají, ale vypadá to tak.“

Na samostatném jednání se ministři zahraničí zemí G7 sešli u večeře, aby prodiskutovali potenciální dodávky raket dlouhého doletu na Ukrajinu, které by Kyjevu umožnily zasáhnout cíle na ruském území.

Borrell uvedl, že on sám by podpořil zrušení současného omezení jejich použití, nicméně připustil, že konsenzus mezi západními spojenci v této otázce zůstává daleko.

Země G7 a další partneři shromáždili více než čtyři miliardy dolarů na obnovu ukrajinské energetické infrastruktury.

„Společně jsme jako G7 a další partnerské země v posledních několika letech pracovali na mobilizaci zdrojů pro Ukrajinu, pro její obyvatele, abychom zajistili, že budou mít dodávky energie, které potřebují,“ řekl novinářům americký ministr zahraničí Anthony Blinken.

„Tyto peníze jsou důležité, ale zásadní je hlavně to, že se promítají do praktických potřeb, které našim ukrajinským přátelům pomohou překonat nadcházející měsíce, zejména zimu,“ dodal Blinken.

Kalendář