Západ pobouřil rozsudek nad bývalou ukrajinskou premiérkou Tymošenko

Zdroj: Evropská komise.

Rozsudek k sedmi letům odnětí svobody za překročení pravomocí, který nad bývalou ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenko včera (11. října) vynesl ukrajinský soud, pobouřil západní země. Podle představitelů EU byl celý proces „politicky motivován“ a dá se očekávat, že bude mít dopad na vztahy mezi Kyjevem a Bruselem.

Za překročení pravomocí při dojednávání smlouvy o dodávkách plynu mezi Ukrajinou a Ruskem v roce 2009 si bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenko vysloužila sedmiletý trest odnětí svobody, tříletý zákaz výkonu veřejných funkcí a povinnost uhradit 1,5 miliardy hřiven (asi 3,4 miliardy korun). Včera o tom rozhodl ukrajinský soud. Tymošenko se tak nebude moci ucházet o zvolení v parlamentních volbách, které v zemi proběhnou příští rok.

„Ústava a spravedlnost byla dnes na Ukrajině pošlapána, nikdo se proto nemůže na soudy spolehnout. Je to obtížný a důležitý moment. Držme spolu! Buďme silní! Sláva Ukrajině!,“ pronesla podle ukrajinské agentury Unian Tymošenko, když opouštěla soudní síň.

Odsouzení bývalé premiérky ostře kritizovala celá řada západních politiků, mezi nimi třeba i švédský ministr Carl Bildt, jeden z architektů iniciativy Evropské komise s názvem Východní partnerství. Během včerejšího ministerského setkání Bildt na sociální síti Twitter uvedl, že rozhodnutí soudu zcela jistě „ohrozí dosavadní vztahy“ mezi Kyjevem a Bruselem.

Catherine Ashton, vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, zase prohlásila, že Unie se cítí být verdiktem „hluboce zklamána“, protože soud nerespektoval mezinárodní standardy ve způsobu vedení spravedlivého soudního procesu. EU k tomu podle „evropské ministryně zahraničí“ přihlédne ve své politice vůči Ukrajině.

„Bohužel to potvrzuje, že spravedlnost je uplatňována selektivně v politicky motivovaných procesech s lídry opozice a členy bývalé vlády. Pro zemi, který v současné době předsedá Výboru ministrů Rady Evropy (mezivládní organizaci sdružující téměř pět desítek zemí, která se zabývá problematikou dodržování lidských práv; pozn.red.),“ poznamenala Ashton.

Česká republika ústy ministra zahraničí Karla Schwarzenberga nepodmíněný sedmiletý trest pro Juliji Tymošenko přijala rovněž „s nepochopením“.

„Tento krok, přestože soudem právně odůvodněný, jasně ukazuje na značné rozdíly v chápání spravedlnosti a rozdílů mezi trestní a politickou odpovědností v EU a na Ukrajině a odhaluje trvající rozpory mezi jejich právní kulturou. Česká republika nemůže uznat soudní verdikt, který by mohl být na základě nedokonalé či zastaralé legislativy využit „qui bono“ v politickém boji,“ píše se také v tiskovém prohlášení Černínského paláce.

EurActivu se zatím nepodařilo zjistit, zda je v důsledku včerejšího soudu ohrožena bruselská návštěva ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, která je naplánována na 20. října. Vysoce postavený diplomat v EU, na kterého se redakce obrátila, pouze potvrdil, že přijetí takového rozhodnutí je na předsedovi Evropské komise Barrosovi. 

„Zastaralý“ justiční systém Ukrajiny je třeba modernizovat 

Wilfried Martens, předseda středopravicové Evropské lidové strany (EPP), zašel ve svém komentáři mnohem dál než vysoká představitelka, když navrhl ukončení jednání o asociační dohody mezi EU a Ukrajinou, která by měla být podepsána letos v prosinci. 

„Slib Janukovyče evropským lídrům propustit politické vězně, aby mohli kandidovat ve volbách, ještě nebyl naplněn. To ovšem činí spolupráci mezi EU a Ukrajinou extrémně problematickou,“ řekl. 

Podle Martina Schulze, předsedy sociálnědemokratické frakce (S&D), druhé největší v Evropském parlamentu, proces s Julijí Tymošenko odhalil urgentní potřebu modernizovat „zastaralý ukrajinský justiční systém“. 

„Ačkoliv vyšlo najevo, že se paní Tymošenko dopustila vážných politických chyb, které zatížily ukrajinskou ekonomiku, obyvatelům Ukrajiny nesmí být odepřena příležitost vyslovit soud nad činy bývalé premiérky v příštích parlamentních volbách,“ dodal Schulz. Volby do ukrajinského parlamentu se budou konat v říjnu 2012.