Západ chystá sankce proti Rusku, Německo dalo stopku Nord Streamu 2

Ruský prezident Vladimir Putin podepisuje dekrety, které uznávají nezávislost separatistických samozvaných republik na východě Ukrajiny, 21. 2. 2022 © EPA

Západní představitelé dnes ostře reagovali na pondělní rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina uznat nezávislost dvojice separatistických republik na východě Ukrajiny a vyslat na jejich území ruské vojáky v rámci „mírové mise“. Putinův krok dnes jednomyslně potvrdily obě komory ruského parlamentu. Většina západních zemí ho označuje za porušení mezinárodního práva a chystá sankce. Evropská unie je schválí zřejmě ještě dnes, svůj sankční balík již avizovaly rovněž USA a Británie. Německý kancléř Olaf Scholz řekl, že Německo vzhledem k situaci nepovolí spuštění plynovodu Nord Stream 2.

Ruská Státní duma schválila dohody o „přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci“ se separatistickou Doněckou a Luhanskou lidovou republikou na východě Ukrajiny, podle nichž může Rusko mimo jiné stavět na jejich území své vojenské základny. Tamní obyvatelé budou moci mít ruské občanství a jako měna na území obou entit se předpokládá ruský rubl. Otázkou zůstává, v jakém rozsahu uzná Moskva hranice povstaleckých republik. Z Ruska v tomto ohledu zatím zaznívají rozporuplné informace.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že zváží přerušení diplomatických vztahů s Ruskem, k čemuž jej vyzvalo ukrajinské ministerstvo zahraničí. To rovněž povolalo zpět do Kyjeva ke konzultacím svého chargé d’affaires v Moskvě. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov poté řekl, že pokud Ukrajina přeruší diplomatické styky s Ruskem, ztíží tím řešení situace. Podle něj je Rusko dál otevřené diplomacii.

Nejen ze západních metropolí se od pondělního večera ozývají ostré reakce. Británie, Německo, Francie, Česko, Slovensko, Polsko, Španělsko, Řecka a řada dalších nejen evropských zemí označily chování Moskvy za porušování mezinárodního práva. Stejně se vyjádřili předseda Evropské rady Charles Michel a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K věci se mimořádně sešla Rada bezpečnosti OSN, kde svůj nesouhlas vyjádřila také řada mimoevropských států. Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že rozhodnutí Moskvy narušuje územní celistvost a suverenitu Ukrajiny a je v rozporu s principy Charty OSN.

Lipavský: EU má sankce proti Rusku připravené, využije je v případě agrese

Členské země EU neuvalí na Rusko sankce kvůli současnému vyhrocení napětí, jak požaduje Ukrajina, neboť stále vidí nejlepší řešení v diplomatických jednáních. Tvrdé postihy však mají připravené.

Americká, německá a britská reakce

Prezident USA Joe Biden podepsal exekutivní příkaz, který Američanům zakazuje investovat nebo obchodovat v separatistických regionech a Washington se dnes chystá oznámit nové sankce proti Rusku. Stejný krok avizovala i EU s tím, že by zástupci členských zemí mohli jejich podobu schválit již dnes odpoledne. Podle von der Leyenové EU navrhuje přijetí sankcí vůči ruským představitelům, kteří se podíleli na uznání nezávislosti separatistických regionů na východě Ukrajiny. Hodlá uvalit také ekonomické sankce na ruské banky financující vojenské operace na těchto územích či omezit přístup ruského režimu na finanční a kapitálové trhy EU.

Proti Putinovu „jednostrannému, nepochopitelnému a neoprávněnému jednání“ se ohradil i německý kancléř Olaf Scholz, který rovněž oznámil, že Německo za současné situace neudělí souhlas k provozu plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Britský premiér Boris Johnson řekl, že se Rusko podle všeho chystá na plnou invazi na Ukrajinu a že je Putinovi nutné zabránit v tom, aby uspěl. Premiér představil balík sankcí v Dolní sněmovně, postihy míří na pětici ruských bank a na tři podnikatele blízké Kremlu. Zmrazí jim aktiva a zakáže vstup do země.

Ukrajina nemá podle Ruska právo na suverenitu

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v reakci na vyjádření západních zemí řekl, že jejich reakce je očekávaná. Moskva je podle něj na sankce uvalované Západem již zvyklá. „Naši evropští, američtí a britští kolegové se nezastaví a neuklidní, dokud nevyčerpají všechny možnosti takzvaného ,potrestání Ruska‘. Už teď nám vyhrožují nejrůznějšími sankcemi,“ řekl Lavrov, podle nějž by Západ uvalil na Rusko sankce „v každém případě, ať už s příčinou, nebo bez ní“.

Lavrov zároveň zpochybnil právo Ukrajiny na suverenitu, protože vláda v Kyjevě podle něj nezastupuje jednotlivé části země. „Nemyslím si, že někdo může tvrdit, že ukrajinský režim od převratu v roce 2014 zastupuje všechny lidi žijící na území ukrajinského státu,“ prohlásil s odkazem na události, kdy byl svržen proruský prezident Viktor Janukovyč. Rusko následně anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo povstání na východní Ukrajině.

Putin pak řekl, že respektuje suverenitu postsovětských republik, Ukrajina ale podle něj představuje výjimku, protože je pod „zahraniční kontrolou“. Odmítl také, že by jeho cílem bylo znovuvybudování ruské říše.

Podél linie dotyku, která rozděluje území ovládané ukrajinskou vládou a dvojicí separatistických republik na východě Ukrajiny, v noci na dnešek pokračovaly střety, z nichž se vzájemně obviňují obě strany. Ukrajinská armáda tvrdí, že při ostřelování ze strany proruských separatistů zemřeli na východě Ukrajiny za posledních 24 hodin dva vojáci, dalších 12 jich bylo zraněno. Představitel separatistické Doněcké lidové republiky naopak podle agentury Interfax obvinil „ukrajinské sabotéry“ ze smrti tří civilistů, které podle něj zabila nálož umístěná u silnice.

The Capitals: Na Ukrajině bojují žoldáci ze západního Balkánu, tvrdí Moskva

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!