Začíná nová éra euroatlantických vztahů?

Z průzkumu veřejného mínění amerického German Marshall Fund vyplynulo, že mezi Evropany má nynější americká administrativa prezidenta Baracka Obamy historicky nejvyšší podporu.

Demokrat Barack Obama dokázal změnit názor Evropanů na americkou politiku během devíti měsíců svého působení ve funkci amerického prezidenta. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění amerického German Marshall Fund.

Průzkum probíhal od 9. června do 1. července a zúčastnilo se jej 13 000 respondentů ze dvanácti zemí Evropy (Bulharsko, Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Španělsko, Turecko, Velká Británie) a USA. Jednalo se již o osmý ročník euroatlantického průzkumu.

Obamovo řešení mezinárodních otázek podporuje 79% Evropanů. Ve stejném období minulý rok souhlasilo s postupem tehdejšího amerického prezidenta George Bushe ml. na mezinárodní scéně jen 19% dotázaných.

Nejvyšší podpoře se Obama těší v Německu (92%) a Nizozemsku, Itálii či Portugalsku, kde se pohybuje kolem 80%. Naopak nejnižší je v Turecku – 50%. 37% dotázaných Evropanů soudí, že se euroatlantické vztahy zlepšily.

Výsledky průzkumu ukázaly, že mezi Evropany se americká administrativa těší bezprecedentní podpoře, která by mohla být využita ke zlepšení vzájemných vztahů a lepší spolupráci na mezinárodněpolitické scéně.

Evropané a Američané se však dle průzkumu rozcházejí ve svých názorech na další postup vůči Íránu a řešení situace v Afghánistánu. Evropané jsou pro zvýšení diplomatického tlaku na Írán (48%), aby zastavil svůj jaderný program bez použití síly. Zatímco Američané (47%) rovněž podporují další diplomatické kroky, nicméně nevylučují vojenské řešení. 62% Evropanů vidí další vývoj situace v Afghánistánu skepticky na rozdíl od Američanů, kteří spíše očekávají zlepšení (56%).

Zdá se, že se po období skepticismu, který panoval v Evropě vůči politice minulého amerického prezidenta George Bushe ml., blýská na lepší časy. Veřejné mínění v Evropě stojí za Barackem Obamou, což by mělo přispět ke hladší spolupráci mezi Evropou a Spojenými státy.