Z evropského seznamu bezpečných zemí zmizí Srbsko a Černá hora

© EPA

Státy Evropské unie vyškrtnou Srbsko a Černou Horu ze seznamu zemí, jejichž obyvatelé mohou cestovat přes vnější hranice evropského bloku. Shodli se na tom dnes zástupci členských států. Česko zařadilo země mezi rizikové již v pondělí.  

Podle informací ČTK se dnes velvyslanci unijních států rozhodli zúžit doporučující seznam států, do kterých je bezpečné cestovat na 13. Jedná se tak o jeho první aktualizaci od toho, co byl před čtrnácti dny přijat. Na seznamu vedle zemí jako je Austrálie, Kanada, Japonsko, Korea nebo Maroko původně figurovaly in zmíněné balkánské státy. Ty budou ale na návrh předsednického Německa podpořeného většinou ostatních států z listiny odstraněny.

EU uzavřela své vnější hranice v březnu, kdy se v unijních zemích začala rychle šířit koronavirová nákaza. V té době také začaly kontroly na vnitřních hranicích mezi unijními státy, které v červnu členské země až na výjimky postupně zrušily. Evropská komise jim zároveň doporučila, aby od začátku července začaly postupně povolovat vstup i lidem z mimounijních zemí v závislosti na vývoji nákazy.

Hlavním kritériem pro umístění na „zelený seznam“ je, aby počet nových případů covidu-19 nepřekračoval průměr EU. Oba balkánské státy v posledních dnech hlásily výrazný nárůst případů, kvůli čemuž například Češi potřebují od pondělka při návratu z nich negativní test nebo musí do dvoutýdenní karantény. Roli při posuzování států hraje také dlouhodobý vývoj nákazy nebo to, jak konkrétní země přistupují k testování a zda poskytují spolehlivé informace.

Na unijním seznamu tak zůstane vedle pěti zmíněných zemí ještě Alžírsko, Gruzie, Nový Zéland, Rwanda, Thajsko, Tunisko a Uruguay. Čína na seznamu figuruje s podmínkou, že recipročně umožní vstup obyvatelům zemí EU.  To však podle evropských diplomatů Peking nemá v úmyslu, takže Číňanům budou de facto i nadále cesty do unijních zemí zapovězeny. Debata se dnes podle diplomatických zdrojů ČTK vedla také o další zúžení seznamu o Alžírsko a Maroko, tento návrh však potřebnou podporu nezískal.

Další aktualizaci seznamu má EU v plánu za dva týdny.

Některé členské státy však uplatňují vlastní pravidla. Česko umožňuje bezproblémový vstup lidem ze šesti zemí ze seznamu, například Belgie či Maďarsko jej pak odmítly jako celek. Chorvatsko, které je jednou ze zemí stavících značnou část své ekonomiky na cestovním ruchu, na druhé straně podle časopisu Forbes minulý týden povolilo vstup Američanům a obyvatelům dalších zemí, které nejsou na unijním seznamu. Podmínkou je negativní test na covid-19. Řecko zase již na svá letiště začalo například Číňany vpouštět od poloviny června.