WikiLeaks: Erdogan je perfekcionista a workoholik ale s nekvalitními poradci

Včera (28. listopadu) zveřejněné dokumenty americké administrativy, které vynesl na světlo server WikiLeaks, hovoří i o zákulisí nejvyšší turecké politiky a její frustraci z negativního postoje Paříže k tureckému přijetí do Evropské unie.

Zatímco turecký premiér Recep Tayyip Erdogan je americkými diplomaty popisován jako málo informovaný „perfekcionistický workoholik“, jeho týmu poradců se dostává méně lichotivého hodnocení. Podle Američanů Erdoganovi poradci i jeho ministr zahraničí Ahmet Davutoglu sotva rozumí tomu, co se děje za hranicemi Turecka. V některých telegramech je Davutoglu označován dokonce jako „nebezpečný“ politik s „neo-osmanskou“ vizí.

Z amerických zpráv je také zřetelná rostoucí frustrace Ankary z vlažného tempa přístupových rozhovorů, zaviněného zejména negativním postojem Francie, která si vstup muslimského Turecka do EU nepřeje.

Při návštěvě poradce amerického státního tajemníka Phillipa Gordona v Paříži v květnu 2009 mu francouzský diplomat Jean-David Levitte sdělil, že Francie podporuje stále spíše „privilegované partnerství“ s Tureckem než jeho plné členství v EU.

Zároveň ale dodal, že Francie se nebrání dalším přístupovým jednáním v kapitolách, které nepředpokládají dopředu plné členství.

Turecko se tím podle Gordona ocitlo v uzavřeném kruhu, ze kterého nemůže ven. Ankara nevěří, že ji státy sedmadvacítky opravdu mezi sebe chtějí, a nepokračuje proto v důležitých reformách, které jsou nutné pro pokrok v přístupových rozhovorech.

Podle francouzského diplomata Paříž doufá, že se Turecko nakonec samo rozhodne rezignovat na plné členství v EU. V horším případě je Paříž připravena zablokovat vstup Turecka vypsáním národního referenda.

Ze zveřejněných dokumentů také vyplývá, že Turecko nesouhlasí s kritikou ze strany EU za nedostatečnou účast v jednotkách Eupolu, který má v Afghánistánu cvičit policejní síly.

Bývalý stálý zástupce Turecka u NATO Tacan Ildem označil úsilí Eupolu v Afghánistánu za fiasko a dodal, že kritika Turecka za pasivitu ze strany Bruselu je neoprávněná. Podle Ildema Turecko nemá s EU uzavřenou bezpečnostní dohodu a je vyloučeno z Evropské bezpečnostní a obranné politiky. Ankara tak nemá žádné právní pilíře pro spolupráci s Eupolem.

„Rádi bychom, aby nás EU začlenila do Eupolu jako kandidátskou zemi, nikoli jako třetí stranu,“ vysvětlil zdrženlivost Turecka Ildem.