WHO požaduje nezávislé vyšetření světové reakce na pandemii koronaviru. Rezoluci schválila i Čína

© European Union

Světové zdravotnické shromáždění, které je hlavním orgánem Světové zdravotnické organizace (WHO), dnes přijalo rezoluci z dílny Evropské unie, která požaduje nezávislé a nestranné vyšetření světové reakce na pandemii covidu-19.

Proti dokumentu se nepostavila žádná ze 194 členských zemí WHO, mezi nimiž jsou i USA a Čína, informovala agentura AFP.

Text připravila Evropská unie, už před schválením jej ale podpořila více než stovka dalších členských zemí WHO včetně Austrálie, Číny, Indie, Japonska, Jižní Koreje, Ruska, Británie či Kanady. Text žádá „nestranné, nezávislé a kompletní“ vyšetření mezinárodní reakce na pandemii, kterou koordinovala WHO.

Cílem přitom podle rezoluce je „zlepšit schopnost mezinárodního společenství v prevenci pandemií a přípravu a reakci na ně“.

Rozdílné byly v uplynulých týdnech názory na to, kdy by mělo vyšetřování začít. Zatímco Spojené státy a některé další země žádaly okamžité vyšetřování, Čína trvala na tom, že je třeba nejprve dostat šíření koronaviru SARS-CoV-2 pod kontrolu.

Ministři zdravotnictví požadují, aby byla EU méně závislá na dovozu léků z Číny

Země EU musí snížit svou závislost na dovozu léků zejména z asijských států a zajistit, aby jich měly v případě dalších pandemií dostatek. Během dnešní videokonference se na tom shodli unijní ministři zdravotnictví, podle nichž by EU měla v následujících měsících připravit společnou strategii týkající se léčiv.

Vyšetřování by mělo začít co nejdříve

Generální tajemník OSN António Guterres v pondělí při zahájení zasedání Světového zdravotnického shromáždění uvedl, že nezávislé vyšetřování podporuje, ale že nyní na něj není „ta správná chvíle“. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondělí slíbil, že vyšetřování nařídí „v nejbližším vhodném okamžiku“, a dnes uvedl, že WHO je pro „zodpovědnost více než kdokoli jiný“.

Text, který dnes Světové zdravotnické shromáždění schválilo, hovoří podle agentury AFP o tom, že by vyšetřování mělo začít „co možná nejdříve“.

Ghebreyesus dnes také řekl, že WHO bude nadále stát v čele celosvětového boje proti pandemii nemoci covid-19, u níž „hrozí, že zpřetrhá předivo mezinárodní spolupráce“.

Rezoluce žádá také spravedlivý přístup k případné vakcíně. Reaguje tím na obavy chudších zemí, že se k očkování nejprve dostanou bohaté státy. Už nyní chudé země kritizují ty bohatší kvůli tomu, že na světových trzích skupují léky, u nichž je naděje, že by mohly proti covidu-19 zabírat. V nynější rezoluci se hovoří o „celosvětovém, brzkém a spravedlivém přístupu“ k vakcíně a lékům.

Svět se skládá na vakcínu proti koronaviru. Visegrád přispěl 3 miliony eur, Německo 525 miliony

Státy, organizace a další dárci přislíbili celkem 7,4 miliardy eur na výzkum léčby, diagnostiky a vakcíny proti covid-19. Své závazky oznamovali při pondělní dárcovské konferenci, kterou zaštítila Evropská komise.

USA v prohlášení, které vydaly krátce po přijetí rezoluce, uvedly, že by mělo avizované vyšetřování přinést „kompletní a transparentní porozumění zdroje viru, sledu událostí a procesu rozhodování o reakci WHO“. Americký prezident Donald Trump obviňuje WHO, že je pročínská, a v noci na dnešek pohrozil, že USA trvale zastaví financování organizace a přehodnotí své členství v ní, pokud WHO dostatečně neprokáže svou nestrannost vůči Číně. Ghebreyesus se dnes k těmto Trumpovým výhrůžkám nevyjádřil, píše agentura Reuters.

Navzdory tomu, že na shromáždění námitky nevznesly, USA se v prohlášení distancovaly od zmínky o intelektuálním vlastnictví a jeho možném omezení na základě dohody TRIPS. Ta umožňuje, aby úřady v případě nouzového stavu bez svolení držitele patentu povolily třetí straně licenční výrobu, v tomto případě léků či vakcíny. Tato pasáž ale podle USA „vysílá špatné poselství inovátorům, kteří budou zásadní pro řešení, jež potřebuje celý svět“.

Spory Pekingu a Washingtonu maří boj s epidemií, říká velvyslanec EU v Číně

Rostoucí napětí v čínsko-amerických vztazích je problematické a narušuje spolupráci světových zemí v boji s koronavirem. Uvedl to dnes velvyslanec Evropské unie v Číně Nicolas Chapuis, kterého citovala agentura Reuters.

Světové zdravotnické shromáždění se letos konalo kvůli pandemii jen dva dny, začalo v pondělí a zástupci členských zemí se jej účastnili prostřednictvím videokonference.