Vztah EU-NATO v nové éře. Rozvířil Trump potřebnou diskusi o obraně?

© Shutterstock

Příchod Donalda Trumpa do Bílého domu zřejmě znamená novou éru transatlantických vztahů. Prezident opakovaně vyzývá evropské členy NATO, aby zvýšili své výdaje na obranu, jinak začne vyvozovat důsledky. Kam to povede? Tématu se dotkla čtvrteční mezinárodní konference v Praze.

Evropské země, které jsou součástí NATO, se společně se svými partnery v červenci opětovně zavázaly k tomu, že postupně zvýší své výdaje na obranu na 2 % HDP. Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi to ale tehdy nestačilo a požadoval větší a rychlejší navýšení.

Účastníci čtvrteční konference v pražském Černínském paláci se zaměřili na současnost a budoucnost vztahu NATO, potažmo USA a EU, a právě také na rétoriku amerického prezidenta. Řeč přišla i na roli jeho legendárního Twitteru.

Prostořeký Trump

Středobodem diskuse o transatlantickém vztahu se kromě České republiky stalo především Německo a jeho role v dynamice vztahu EU-NATO.

Jana Puglierinová, analytička z Německé rady pro zahraniční vztahy (DGAP), popsala stav americko-německého partnerství. Silné transatlantické vztahy i blízký svazek s USA byly podle ní vždy klíčové priority německé zahraniční politiky. Ve vzduchu však v současnosti visí problém.

„USA už dále nechce hrát roli globálního hegemona. Cílem je rovnovážný vztah mezi partnery. Evropa musí dělat více a dostát svým závazkům v obraně. Musíme něco změnit,“ vysvětlila Puglierinová.

Zároveň ale dodala, že americký prezident svou rétorikou Německu situaci moc neulehčuje. Trump podle analytičky vidí vztah s Evropou optikou hry s nulovým součtem a podle mnohých Němců má zájem o „závod ve zbrojení“. Do toho se ale Německu zrovna nechce a zdroje by raději využilo jinde.

Podle Tomáše Pojara z CEVRO Institutu však Trumpovy tweety fungují jako jakýsi „budíček do reality“. „Myslím si, že Německo by bez tlaku Donalda Trumpa utrácelo na obranu ještě méně,“ podotkl Pojar.

Ačkoliv ani o další konfrontace názorů nebyla nouze, víceméně všichni se shodli na tom, že Trumpova ostrá rétorika situaci spíše vyhrocuje.

Z pohledu Iana Brzezinskiho, amerického experta na obranu a zahraniční politiku z think-tanku Atlantic Council, se však Evropa příliš soustředí na negativa.

„To divadlo kolem nepomáhá, ale USA to s NATO myslí vážně, je to vidět na nových investicích a zvyšování personálních kapacit. Výzvou pro Evropu je, jestli se v tomto ohledu dokáže USA vyrovnat,“ podotkl expert.

Brzezinski navíc upozornil na to, že problém nedostatečných investic do obrany ze strany evropských států nevznikl až s Trumpem, ale řeší se dlouhé roky.

Přehledně: Na prahu obchodní války. Podívejte se, jak EU čelila tlaku Donalda Trumpa

Cla na džínsy a motorky nebo stížnost u Světové obchodní organizace. Právě tak se EU snažila zamezit obchodní válce se Spojenými státy, jejíž hrozba se objevila po zavedení cel na evropský hliník a ocel.

Dvě a více procent

Otázka splnění „magických“ dvou procent HDP prostupovala téměř celou diskusí. Mezi hosty se objevil také český generál Petr Pavel, bývalý předseda vojenského výboru NATO.

„Já jsem jako voják vždycky spíš než k nějaké symbolické částce, třeba těm dvěma nebo více procentům, tíhl k tomu, abychom řešili, jestli náš stát má ozbrojené síly, které dokážou plnit to, co se od nich očekává. Pak je teprve namístě bavit se o tom, jestli jsou důvody utrácet více, nebo méně,“ odpověděl Pavel v rozhovoru pro Aktuálně.cz na otázku ohledně Trumpova tlaku na spojence.

Andrew Michta z Evropského centra George C. Marshalla pro bezpečnostní studia řekl, že do budoucna bude klíčové investovat do infrastruktury, aby se vojenská technika mohla po Evropě pohybovat rychleji.

Spojenci slíbenou hranici utrácení za obranu ovšem úplně zatracovat nechtěl, evropské státy by podle něj tak ukázaly, že to myslí vážně. „Ta dvě procenta HDP jsou klíčová, v politické rovině představují významný symbol,“ podotkl Michta.

Budoucnost vztahu EU-NATO

Podle slov Alexandera Vershbowa, někdejšího amerického velvyslance v Rusku a bývalého náměstka tajemníka NATO, je Evropa v současnosti příliš závislá na Spojených státech a měla by se soustředit na zvýšení své soběstačnosti. Cíle by podle něj mělo být vyrovnané partnerství.

Tomáš Pojar ovšem nepovažoval tuto myšlenku za reálnou, Evropa má podle něj své limity. „Silnější svazek by byl výhodný i pro ČR, EU ale nikdy nebude rovnocenným partnerem NATO nebo USA. O rovnováze se můžeme bavit například v ekonomických oblastech, ale ne v obraně a bezpečnosti,“ vysvětlil svůj pohled Pojar. Dodal také, že evropská armáda podle něj  pravděpodobně nikdy nevznikne.

Rainer Meyer zum Felde z Ženevského centra pro bezpečnostní politiku viděl stále bližší spolupráci mezi EU a NATO jako jedinou možnou budoucí variantu. „Z německého pohledu neexistuje možnost, že by EU a NATO byly dvě oddělené entity, nebo že by dokonce soupeřily,“ řekl.

Bývalý diplomat Michael Žantovský shrnul současnou situaci krátkým bonmotem. „Trump by měl pravděpodobně zmírnit své výroky (‚tone down talking the talk‘) a Evropa zase začít plnit své závazky (‚start walking the walk‘),“ uzavřel ředitel Knihovny Václava Havla.

Obranný fond má pomoci proti plýtvání peněz na rozvoj evropských armád

Evropský parlament odsouhlasil první část finančního programu, který má za cíl podpořit evropský obranný průmysl a umožnit efektivnější koordinaci vojenských zakázek. Někteří experti ale fond kritizují, protože například přímo nezakazuje vývoj autonomních zbrojních systémů.

Stoleté výročí

Konference v Černínském paláci se věnovala obecně budoucnosti transatlantických vztahů, včetně partnerství USA a České republiky, potažmo Československa. Mezi hosty se objevil také velvyslanec Spojených států v ČR Stephen B. King, který připomněl letošní stoleté výročí americko-českých vztahů.

King zdůraznil důležitost dlouhodobého přátelství mezi Čechy a Američany. „Vztah mezi našimi zeměmi vnímám jako takovou trojnožku. První noha, na které stojí, je přátelství. A proč jsme přátelé? Protože sdílíme hodnoty, pohled na život, na svobodu, na transparentnost a podobně – to z nás dělá přirozené partnery a přátele,“ podělil se o svůj pohled velvyslanec. Další dvě nohy podle Kinga představují bezpečnost a obchod.