Vyzbrojování Ukrajiny pokračuje. EU poskytne dalších 500 milionů eur na zbraně a vojenské vybavení

© Pixabay

Státy Evropské unie dnes schválily další společné financování zbraní a vojenského vybavení pro Ukrajinu čelící ruské agresi. Na zaplacení dodávek protitankových zbraní nebo protivzdušných systémů, ale také ochranného vybavení pro ukrajinské vojáky či paliva pro jejich stroje poskytnou 500 milionů eur (12,3 miliardy korun). Oznámila to Rada EU. Celkově tak od začátku ruské invaze EU uvolnila na zbraně a vojenský materiál pro Kyjev už 1,5 miliardy eur.

„Příští týdny budou rozhodující. Ve chvíli, kdy se Rusko připravuje na ofenzivu na východě Ukrajiny, je zásadní, abychom pokračovali a posílili naši podporu Ukrajině při obraně jejího území a obyvatel,“ prohlásil dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který celkem třetí platbu z Evropského mírového nástroje (EPF) navrhl minulý týden.

Sedmadvacítka se v únoru a březnu již dvakrát shodla na poskytnutí stejné částky půl miliardy eur v rámci vůbec prvního financování nákupu zbraní pro zemi mimo Evropskou unii. Většina států EU Kyjev zásobuje po koordinaci s ukrajinským vedením zbraněmi, které v současnosti mají posloužit zejména k obraně východní části země před očekávaným útokem přeskupených ruských sil.

Česko podle neoficiálních informací jako první členský stát EU poskytlo Ukrajině tanky, podobný krok nyní zvažuje Německo. Na Slovensku se zase vedou debaty o předání stíhaček Mig-29. Nadzvukové letouny nabídlo v minulosti také Polsko, předání se ale nakonec kvůli obavám z ruské reakce neuskutečnilo.

Ukrajinští politici apelují na EU, aby dodávky s ohledem na chystaný útok zajistila co nejrychleji. Některé země jako Maďarsko či Bulharsko ovšem Kyjevu zbraně dodávat odmítají.

EU chce posílit svou roli v mezinárodní bezpečnosti. Pomoci má mírový nástroj s pěti miliardami eur

V současném sedmiletém programovém období 2021-2027 bude Evropská unie disponovat novým nástrojem na posílení míru. Ten jí má pomoci stát se globálním hráčem a přispět k zachování mezinárodní bezpečnosti.