Vysoký představitel EU Borrell se chce v Moskvě setkat s Navalným

© EPA-EFE/ JOHN THYS

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell dnes přicestuje do Moskvy, aby prozkoumal ochotu Kremlu ke spolupráci, upozornila agentura AFP. Cesta nebyla zrušena, přestože ruské vedení nevyslyšelo žádosti o osvobození opozičního politika Alexeje Navalného. Borrel se chce s Navalným setkat.

Moskva odmítá jakékoli zasahování do svých vnitřních záležitostí a varovala Evropany, aby neudělali „hloupost“ tím, že by podmiňovali budoucnost vztahů EU s Ruskem osudem hlavního oponenta prezidenta Vladimira Putina. Borrell si podle AFP nedělá iluze. „Pravděpodobně nedosáhnu osvobození Navalného,“ připustil na počátku týdne.

„Borrell nic nezíská, to je jisté. Putin nikdy neukáže svou slabost,“ řekl AFP politolog Alexej Malašenko. Signály ale nevylučuje.

Evropský vyslanec získal mandát k cestě až ve středu, protože několik členských států a Evropský parlament měly pochybnosti, zda cesta je vhodná. Někteří představitelé chtěli zmínit hrozbu sankcí ve snaze vyvinout tlak na Moskvu a dosáhnout propuštění Putinova odpůrce. Rusko čelí hospodářským sankcím již od roku 2014, kdy anektovalo Krym.

Borrell dorazí do Moskvy dnes večer a odcestuje 6. února. Požádal o návštěvu Navalného a chce se setkat se zástupci občanské společnosti.

Šéf diplomacie EU Borrell jede do Moskvy. Jaký přístup by měl zvolit?

Pokud návštěva Josepa Borrella v Moskvě nemá přijít vniveč, musí sloužit jinému účelu než pouhé normalizaci vztahů s ruským režimem a návratu k obvyklému stavu věci, jak by si Rusko přálo, píše v komentáři Pavel Havlíček z AMO.

Nové sankce nejsou vyloučeny

Podle AFP má vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku tlumočit ruským úřadům unijní požadavky. „Po návratu bude EU zvažovat důsledky, které z této návštěvy vyvodí,“ vysvětloval ve středu šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian. „Nové sankce nejsou vyloučeny,“ varovalo Německo.

Unijní ministři zahraničí budou poprvé debatovat o výsledcích Borrellovy mise 22. února. Své návrhy předloží evropským vůdcům, kteří se sejdou na konci února, před summitem věnovaným vztahům s Ruskem na konci března.

Borrellova mise ukončuje období zmrazených diplomatických kontaktů na unijní úrovni, které trvalo od roku 2017, poznamenala AFP.

Vztahy EU s Ruskem nemají být podmíněny případem Navalného, žádá Kreml

Kreml dnes varoval Evropskou unii, aby neudělala „hloupost“, že bude podmiňovat budoucí vztahy s Ruskem osudem opozičního vůdce Alexeje Navalného. Navzdory tvrdým policejním represím vůči demonstrantům se šéf unijní diplomacie do Moskvy chystá.

Komplikované vztahy

„Vztah s Ruskem je složitý. Je třeba diskutovat o mnoha bezpečnostních otázkách,“ uvedl Borrell. Předmětem sporů s Moskvou jsou Ukrajina, Kavkaz, Sýrie, Libye či Afrika. Existují však také oblasti, ve kterých EU a Rusko spolupracují, anebo by měly více spolupracovat. Například jde o globální oteplování či o dohodu o íránském jaderném programu.

EU musí být v Moskvě vyslechnuta a její vyslanec má i jisté páky, jakkoli „se podceňuje schopnost ovlivňovat chování Rusů“, míní Ian Bond ze Střediska pro evropskou reformu (CER). Argumentuje, že ruská ekonomika závisí na tom, že Evropané budou od Rusů kupovat plyn a ropu a prodávat jim zboží a služby.

Pákou na Rusko je projekt plynovodu Nord Stream 2 vedoucího po dně Baltu z Ruska do Německa. Francie žádá zřeknout se plynovodu, ale Evropská komise to nepovažuje za prioritu. „Putin se bojí zastavení projektu,“ tvrdí Malašenko. Berlín odmítá ustoupit od tohoto projektu s ruským plynárenským gigantem Gazprom. Rozhodnutí je „odpovědností Němců“, konstatoval Le Drian. A Paříž připomíná, že v roce 2014 kvůli sankcím za anexi Krymu odmítla Rusku předat dvě vojenské lodě, které Moskva zakoupila.

Evžen Tošenovský: Šance plynovodu Nord Stream 2 na přežití jsou 50 na 50

Výhodou spolupráce s TOP 09 a lidovci je, že se v pohledu na evropské otázky nepřekvapíme, říká v rozhovoru europoslanec ODS Evžen Tošenovský. Podle svých slov doufá, že se po plynu sníží v rámci EU odpor i vůči jaderné energii.