Vláda a opozice v Gruzii uzavřely po měsících sporů smír. K dohodě dopomohla i EU

© EPA-EFE/GEORGIAN

Vládnoucí strana v Gruzii a opozice v pondělí večer podepsaly dohodu, uzavřenou za zprostředkování Evropské unie, která má ukončit politickou krizi, budící obavy o demokracii v bývalé sovětské republice. Uvedla to agentura AFP.

Dohodu podle ní podepsali v prezidentském paláci v Tbilisi zástupci všech politických stran. Ale hlavní opoziční síla, Sjednocené národní hnutí si vymínilo, že se přidá, jakmile bude jeho předák Nikanor Melia propuštěn z vězení. S tím dohoda počítá.

Gruzie se od parlamentních voleb z loňského října zmítá v krizi. Volby byly podle opozice zfalšovány, aby udržely u moci vládnoucí stranu Gruzínský sen. Opozice žádala nové volby a odmítala se podílet na práci nového parlamentu, ve kterém získala vládní strana jasnou většinu.

Dohoda podle agentury AP počítá s tím, že se opozice zapojí do práce parlamentu, jakož i s reformou ústřední volební komise a prokuratury. Předpokládá také, že pokud vládní strana Gruzínský sen v letošních místních volbách nezíská alespoň 43 procent hlasů, bude souhlasit s uspořádáním nových parlamentních voleb.

„Tato dohoda je výchozím bodem k upevnění gruzínské demokracie a euroatlantické budoucnosti Gruzie,“ prohlásil předseda Evropské rady Charles Michel, který na podpis dohody dohlížel prostřednictvím videa z Bruselu.

Země Jižního Kavkazu mezi Evropskou a Eurasijskou unií

Gruzie, Arménie i Ázerbájdžán mají odlišné představy o svém budoucím směřování, společný postup je vyloučený. Bezpečnostní situace v regionu nutí země usměrňovat svoji zahraniční politiku s ohledem na zájmy Ruska. Nekonzistentní politika EU navíc napomáhá posílení vlivu Moskvy v regionu.

Gruzínská cesta do EU a NATO

Michel uvedl, že v úterý navštíví Tbilisi, aby jednal s gruzínskými politiky o opatřeních, která povedou k posílení vazeb mezi kavkazskou zemí, ucházející se o vstup do EU, a Bruselem. Tato opatření by měla posílit nezávislost soudnictví, zlepšit volební procesy a přispět k vytvoření parlamentu lépe zastupujícího všechny občany Gruzie.

Text dohody požaduje volby v „plně proporcionálním“ systému, jasná kritéria při sčítání hlasů a přizvání mezinárodních expertů k urovnání případných sporů.

2020: Rozšíření EU a vztahy s nejbližším okolím

Rok 2020 nabídl poměrně zajímavý vývoj také v otázce vztahů EU s jejím nejbližším okolím – se státy západního Balkánu a zeměmi Východního partnerství. Shrnujeme nejdůležitější momenty.

EU a USA v neděli vyzvaly gruzínské poslance, aby tuto kompromisní dohodu schválili, a to ve společném prohlášení, které svědčí o aktivním obnovení konzultací mezi Bruselem a Washingtonem o jižních a západních sousedech Ruska v době, kdy vztahy s Moskvou jsou stále napjaté, zejména pokud jde o Ukrajinu, poznamenala AFP.

Gruzie také doufá, že vstoupí do NATO, a to i přes odpor Moskvy, která tyto snahy považuje za útok na svou tradiční sféru vlivu. V srpnu 2008 se Rusko a Gruzie střetly v pětidenní bleskové válce, po níž Moskva uznala nezávislost dvou gruzínských provincií, ovládnutých separatisty, Abcházie a Jižní Osetie, kde udržuje silnou vojenskou přítomnost.

NATO by kandidaturu Gruzie mělo brát vážněji

Už tomu je deset let, co NATO slíbilo Gruzii na summitu v Bukurešti členství. Přistoupení k Alianci bylo ale později odloženo na neurčito. Kvůli západní lhostejnosti by ovšem Gruzie mohla o vstup ztratit zájem, píší Amanda Paul a Ana Andguladze.