Ve venezuelském dramatu se EU postavila za tamní opozici

© Shutterstock (Reynaldo Riobueno)

Řada evropských zemí i představitelé Evropské komise dnes podpořili venezuelskou opozici a jí ovládaný parlament. Vyzvaly také k novým volbám v této jihoamerické zemi.

Výslovně ale neuznaly šéfa parlamentu Juana Guaidóa úřadujícím prezidentem, jak to už ve středu udělaly Spojené státy a mnoho amerických zemí. Naopak Turecko, Sýrie, Rusko, Čína a Írán uznání Guaidóa hlavou Venezuely kritizovaly a vyjádřily podporu autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi.

„Stojíme za demokratickými silami v zemi a podporujeme tamní parlament, rádi bychom politický proces, který by vedl k volbám,“ řekla dnes novinářům mluvčí Evropské komise. Na odpovědi novinářů, proč EU neuzná Guaidóa úřadujícím prezidentem, reagovala podle agentury Reuters vyhýbavě. Guaidó se prohlásil úřadující hlavou země při středečních masových protivládních demonstracích poté, co už minulý týden parlament neuznal legitimitu nového Madurova mandátu. Protesty si podle nevládních organizací vyžádaly nejméně 16 obětí.

„Prezidentské volby ve Venezuele v roce 2018 nebyly svobodné (…), plně podporujeme demokraticky zvolené Národní shromáždění s Juanem Guaidóem v jeho čele,“ uvedl dnes mluvčí britské premiérky Theresy Mayové. Také francouzský prezident Emmanuel Macron dnes zopakoval, že Madurovo zvolení v roce 2018 nebylo legitimní. Na Twitteru Macron také španělsky a francouzsky ocenil „statečnost Venezuelanů, kteří požadují svobodu“.

Portugalský ministr zahraničí Augusto Santos Silva Madurovi vzkázal, že „musí pochopit, že jeho čas se naplnil“. Agentuře LUSA také řekl, že Maduro nemůže „ignorovat vůli lidu“.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres dnes vyzval k dialogu a zamezení eskalace konfliktu, což by podle něj byla „katastrofa“ pro Venezuelany i pro ostatní obyvatele regionu.

Sýrie, Rusko a Čína dnes Madurův režim podpořily a uznání Guaidóa prezidentem ze strany USA označily za „vměšování do vnitřních záležitostí Venezuely“. Syrské a ruské ministerstvo zahraničí ve svých prohlášeních také uvedly, že USA „porušily principy mezinárodního práva“.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že Turecko je „proti převratům, ať už se dějí kdekoli“. Nespecifikoval přitom Venezuelu, kde středeční události za převrat organizovaný z USA označil Maduro. Už dříve ale Erdogan podle svého mluvčího v telefonátu Madurovi vyjádřil podporu a označil ho za „bratra“.

Pětatřicetiletého šéfa venezuelského parlamentu Guaidóa uznaly už ve středu za úřadujícího prezidenta kromě USA mimo jiné Kanada, Argentina, Guatemala, Kolumbie, Brazílie, Paraguay, Peru, Ekvádor, Kostarika nebo Chile. Nepřipojilo se k nim Mexiko, jehož levicová vláda „chce udržovat přátelské vztahy se všemi zeměmi“. Výslovnou podporu Madurovi vyjádřily levicové vlády Bolívie, Kuby či Nikaraguy.

Dohoda s Mercosurem je na dosah, jihoamerický blok má ale daleko větší ambice

Dohoda o volném obchodu s jihoamerickým sdružením Mercosur, který tvoří Brazílie, Argentina, Paraguay a Uruguay, se blíží ke zdárnému konci. Její úspěšné vyjednání by předčila i nedávno uzavřenou dohodu s Japonskem. Jihoamerický blok chce však otevřít obchod i s Asií.