V Marseille se konal summit EU – Indie

V jihofrancouzském městě Marseille se uskutečnil 29. září devátý summit EU – Indie. Ze závěrů summitu vyplývá, že se EU i Indie budou snažit o posílení vzájemných vztahů.

Souvislosti

Indie patří spolu s EU k největším demokraciím na světě. Vzájemné vztahy upravuje Dohoda o spolupráci z roku 1994. O deset let později se Indie stala strategickým partnerem EU. Každý rok se konají bilaterální summity EU – Indie. Prozatím poslední devátý summit se uskutečnil 29. září v jihofrancouzském městě Marseille.

Témata

EU na summitu reprezentoval francouzský prezident Nicolas Sarkozy, předseda Komise José Manuel Barroso, Vysoký představitel pro SZBP Javier Solana a také francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner nebo komisař pro obchod Peter Mandelson. Indii na summitu zastupoval premiér Manhoman Singh, ministr průmyslu a obchodu Kamal Nath a poradce pro národní bezpečnost Shri M. K. Narayanan. K hlavním tématům, o kterých se jednalo, patřila světová finanční a potravinová krize, globální oteplení, boj proti mezinárodnímu terorismu nebo kulturní spolupráce.

Představitelé EU a Indie se na summitu shodli, že je nutné poskytnout plnou podporu afgánské vládě v jejím úsilí o zachování míru a vlády zákona na celém území Afgánistánu. Společně vyjádřili znepokojení nad pokračující neochotou íránské vlády ustoupit od kontroverzního jaderného programu. EU a Indie shodně odsoudili terorismus v jakékoli jeho formě a přijaly závazek,  že budou podporovat boj proti mezinárodnímu terorismu všemi možnými způsoby.

Představitelé EU a Indie vidí ve změnách klimatu jednu z největších výzev současnosti. Lídři se shodli na tom, že je nutné usilovat o udržitelný ekonomický růst, který by byl zároveň i ekologicky šetrný. V souvislosti s ekonomickou krizí bude EU spolu s Indií usilovat o svolání mezinárodní konference o možných východiscích z nastalé situace ještě do konce letošního roku.

Prioritní oblastí spolupráce EU a Indie zůstává i nadále energetika. Indie spolupracuje s EU v rámci projektu ITER na rozvoji nového termonukleárního reaktoru, který by byl šetrný k životnímu prostředí. V současné době se dokončují přípravy dohody mezi Evropskou agenturou pro atomovou energii (Euratom) a Indií o spolupráci při výzkumu energetické fúze.

Vzájemná ekonomická spolupráce má však ještě velké rezervy. EU je prvním obchodním partnerem Indie, ale indické investice v EU zůstávají hluboko za svými možnostmi. Zlepšení této situace by měla přinést dohoda o zóně volného obchodu, která by mohla být uzavřena do konce roku 2009.

Stanoviska

Indický premiér Manmohan Singh o summitu řekl: „Jsem velmi spokojený… To, že se konají summity každý rok, dokazuje, jak velký význam přikládají obě strany tomuto strategickému partnerství.“

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy o partnerství EU a Indie prohlásil: „Myslím si, že tento summit předznamená období pevných vztahů mezi EU a Indií.“