V Libyi zahájila činnost delegace EU, Ashton přijela vyjádřit podporu

Catherine Ashton; zdroj: Evropská komise.

Evropská unie otevřela na konci minulého týdne (12. listopadu) zastupitelský úřad v Libyi. Tento krok má symbolizovat zájem Unie na rozvoji demokracie v severoafrické zemi. Vysoká představitelka EU Catherine Ashton o víkendu hovořila se členy prozatímní vlády a zdůraznila také, že se EU bude zasazovat o práva libyjských žen.

V libyjském hlavním městě Tripolis zahájila o víkendu svou činnost delegace EU. Evropská unie tam otevřela zastupitelský úřad, aby ukázala svůj zájem na obnově země po osmiměsíční občanské válce.

Vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton během zahajovacího ceremoniálu uvedla, že cílem její předem neohlášené návštěvy je vyjádřit podporu nové Libye na cestě k demokracii.

Ashton se zde také setkala se dvěma zástupci prozatímní libyjské vlády, předsedou Přechodné národní rady Mustafou Abdulem Jalilem a premiérem Abdulem Rahimem al-Kibem.

Podle vysoké představitelky „zahájení plnohodnotné diplomatické mise v Tripolisu představuje evropský závazek ve vztahu k libyjskému lidu, jak během politické transformace, tak dlouhodobě“.

„Není to jen obyčejná budova,“ řekla při otevření zastupitelského úřadu. „Je to symbol našeho odhodlání stát v budoucnosti po boku libyjského lidu.“ 

Ashton nezapomněla na práva žen

Jak poukazují některá média, Ashton ve svém projevu také připomněla, že Unie se v Libyi chystá nadále podporovat rozvoj občanské společnosti, kdy se chce zaměřit zejména na mladé lidi a ženy.

Vysoká představitelka proto během své návštěvy oslovila libyjské Fórum pro práva žen. Libyjské ženy by se podle ní měly postarat o to, aby byla jejich práva ukotvena v budoucí ústavě.

Podporovat ženská práva v této severoafrické zemi by měla i samotná EU. Brusel bude proto podle Ashton „pomáhat při překonáváním politických a společenských bariér, aby ženám zajistila možnost ovlivňovat svou budoucnost.“

Finanční pomoc pro Libyi

Ashton navštívila severoafrickou zemi dva dny před zasedáním Rady ministrů zahraničí, která se bude zabývat právě způsoby, jakými může EU podpořit Libyi se zotavováním po občanské válce.

Od začátku libyjské krize již EU zemi poskytla humanitární pomoc převyšující 155 milionů eur. Evropská komise se nyní chystá uvolnit dalších 30 milionů eur určených ke stabilizaci země. 50 milionů eur bude navíc vyhrazeno pro dlouhodobé rozvojové a podpůrné projekty.