USA: Válka v Libyi proměnila transatlantické vztahy

William E. Kennard, velvyslanec USA při EU; zdroj: EurActiv.

Zavedení bezletových zón nad Kaddáfího Libyí letos v březnu byl „zářný příklad“ toho, jak by podle amerického prezidenta Baracka Obamy měla vypadat nová éra v transatlantických vztazích, v níž je hlavní důraz kladen na multilateralismus. EurActivu to v exkluzivním rozhovoru sdělil William E. Kennard, současný velvyslanec USA při EU v Bruselu.

Když demonstrace v severoafrické Libyi plukovníka Muammara Kaddáfího, které našly inspiraci v arabském jaru v sousedních zemích, přerostly v ozbrojený konflikt mezi diktátorovými jednotkami a povstalci, do situace zasáhlo mezinárodní společenství.

Rada bezpečnosti OSN v březnu schválila rezoluci, která dala souhlas k vytvoření bezletové zóny nad válčící zemí. Do čela vojenské operace se postavila Francie a Velká Británie.

Na otázku, zda fakt, že se Spojené státy americké držely spíše v pozadí celé akce, neznamenal pro tradičního lídra mezinárodních koalic krok zpět, odpověděl v rozhovoru pro EurActiv americký velvyslanec při EU William E. Kennard, že nikoliv.

Naopak, podle diplomata, který působil i v administrativě prezidenta Clintona, to představovalo „triumf“ nového přístupu USA v zahraniční politice, který ztělesňuje osoba prezidenta Baracka Obamy.

„Jednalo se o významnou vojenskou akci, kterou nevedly Spojené státy. Na druhou stranu bylo jasně, že ji podporujeme,“ zdůraznil Kennard.

Operace tak podle jeho slov poskytla Obamovi cennou příležitost dostát slibům, které zazněly během volební kampaně před prezidentskými volbami v roce 2008. Budoucí prezident v nich akcentoval především diplomacii jakožto způsob řešení konfliktů a multilaterální jednání.

„Spolupracovali jsme na půdě OSN, spolupracovali jsem v rámci NATO (…). Obama se zaměřuje na multilateralismus a nejde jen o slogany z kampaně a politiky. On takový opravdu je. Věří, že když sedíme u jednoho stolu, dospějeme k tomu správnému rozhodnutí,“ řekl Kennard.

A podle něj to platí i v případě vztahů s Moskvou. Obamova administrativa má prý z jejich vývoje „dobrý pocit“.

Rozhovor s velvyslancem Kennardem probíhal u příležitosti desátého výročí teroristických útoků na USA, zákonitě se proto musel dotknout i tohoto tématu.

Kennard se domnívá, že 11. září, kdy při útocích na New York a Washington zemřelo téměř 3.000 lidí, nebude díky svému významu připomínkou pouze pro Američany, ale i pro celý svět.   

Celý rozhovor s Williamem E. Kennardem si v anglickém jazyce můžete přečíst zde.