USA a EU rozšiřují sankce vůči Rusku. Slabé, zareagovaly ruské trhy

ruský prezident Vladimír Putin; zdroj: Evropská rada

Spojené státy uvalily nové sankce proti sedmi Rusům a 17 ruským společnostem. Washington tak reaguje na vývoj ukrajinské krize. Sankce o 15 jmen rozšířila také Evropská unie. Ruské finanční trhy ale reagovaly růstem – rozsah sankcí je totiž menší, než se očekávalo.

Washington podle amerického prezidenta Baracka Obamy zablokuje vývoz amerických vyspělých technologií do Ruska, které je chtělo využít v modernizačních projektech své armády. Sankce se rovněž mají vztahovat na obchodní společnosti ovládané osobami z bezprostředního okolí prezidenta Vladimira Putina. 

Podle Obamy Spojené státy se svými spojenci zvažují i další kolo sankcí, které by měly být zaměřeny na celá ekonomická odvětví, pravděpodobně na bankovnictví a obranu. Podobně podle amerických činitelů uvažuje také Evropská unie.

Unie rozšíří sankční seznam o 15 jmen

Evropská unie se k rozšíření sankcí rozhodla, protože podle Bruselu Moskva nepřispěla k uklidnění ukrajinské krize tak, jak se ministři zahraničí USA, EU, Ukrajiny a Ruska v polovině dubna dohodli v Ženevě. Na seznamu je již 33 Ukrajinců a Rusů, kteří se podle EU podíleli na ruské anexi Krymu.

„Dnes jsme se dohodli na rozšíření seznamu osob, na něž se bude vztahovat zákaz vstupu do EU a jimž budou zmrazeny majetky nebo aktiva v EU. Mluvíme zhruba o 15 osobách z Ukrajiny a z Ruska,“ prohlásil český velvyslanec u EU Martin Povejšil.

Reakce na sankce? Ruské finanční trhy rostly

Ruské finanční trhy po dnešním oznámení nových amerických sankcí proti ruským činitelům a firmám posílily, a smazaly tak počáteční ztráty. Rozsah sankcí za ruské kroky vůči Ukrajině totiž nebyl tak široký, jak se trhy obávaly. Ruské akcie a kurz rublu zpevnily, zatímco náklady na pojištění ruských dluhopisů před nesplácením klesly.

Trhu se ulevilo, když zjistil, že na rozšířeném americkém seznamu není žádná velká banka ani těžařská společnost. „Není tam Gazprombank ani VEB (banka) – trh oživuje, protože jej seznam nechal chladným a protože očekával něco mnohem horšího,“ řekl analytik Timothy Ash z britské banky Standard Bank.

Mírně posílil i kurz rublu, jemuž pomohly vysoké ceny ropy na světových trzích a pravidelný nárůst poptávky po ruské měně kvůli platbám na konci měsíce. Jeho kurz tak ke konci dne vzrostl k dolaru i k euru asi o 0,3 procenta.

Rusko kvůli krizi přišlo o kapitál ve výši 64 miliard dolarů 

Američtí činitelé ale poukazují na to, že sankce a hrozby dalších opatření již mají vliv na ruskou ekonomiku. Podle údajů ruské centrální banky v prvním čtvrtletí ze země odtekl kapitál v objemu asi 64 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč), což již přesáhlo odliv kapitálu za celý loňský rok. Světová banka (SB) odhaduje, že letos z Ruska odteče rekordních 150 miliard dolarů.

Pro investory ale mohou být sázky na ruský a ukrajinský trh nyní velmi výhodné, protože možné výnosy jsou tam vyšší než rizika. Agentuře Reuters to dnes řekl šéf investiční skupiny Templeton Emerging Markets Group Mark Mobius. Ceny na obou trzích klesly letos natolik, že aktiva na nich jsou podle něj mimořádně atraktivní.  

Celý článek najdete na webu E15.cz.