Unie zváží zrušení zbrojního embarga pro Čínu

Španělské předsednictví uvažuje o zrušení embarga na dovoz zbraní do Číny. Při setkání s novináři to dnes v Bruselu řekl španělský ministr pro evropské záležitosti Miguel Ángel Moratinos, informovala agentura AFP.

Unie uvalila na nejlidnatější zemi světa embargo po té, co čínská vláda brutálně zakročila proti studentské demonstraci na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989. Již před několika lety se v Unii hovořilo o možném budoucím zrušení zbrojního embarga. Tehdy ideu podporovala hlavně Francie a španělské předsednictví se chce nyní úkolu ujmout. „Všichni jsme si vědomi nové role, kterou Čína ve světě hraje,“ řekl Miguel Ángel Moratinos. „Je v našem zájmu zlepšovat vztahy s Čínou a zajistit co nejlepší možný dialog,“ dodal.

V roce 2008 se Evropský parlament usnesl zachovat embargo do té doby, než Peking přestane dodávat zbraně skupinám a ozbrojencům bojujícím v Africe.

„Doufáme, že se nám během půlročního předsednictví podaří prohloubit diskuzi o zrušení zákazu,“ sdělil anglicky píšícímu deníku China Daily španělský velvyslanec v Číně Carlos Blasco Villa. Podle Blasca představitelé EU váhají, zda by sedmadvacítka neměla embargo stáhnout společně se Spojenými státy, a to především z bezpečnostních důvodů. Mnozí odborníci označují embargo, které platí již dvacet let, za zásadní překážkou v čínsko-unijních vztazích.

Španělský velvyslanec také uvedl, že se Madrid zasadí o podpis partnerské dohody mezi Čínou a EU, napsal deník China Daily. Peking již podobné úmluvy uzavřel s mnoha zeměmi, například Austrálií či Novým Zélandem. „Takové partnerství by ukázalo, že vzájemné vztahy jdou nad rámec obchodu,“ vyjádřil se Blasco.

Španělsko chce také prosadit, aby Unie garantovala Číně status země s tržní ekonomiku. Když chtěla Čína v roce 2001 vstoupit do Světové obchodní organizace (WTO), ostatní členové si totiž vymohli podmínku nemuset ji uznávat jako tržní ekonomiku až do roku 2016. „Po zkušenosti s finanční krizí bychom měli odmítat veškerý protekcionismus,“ řekl čínským novinářům Blasco.

K udělení statusu by ale bylo nutné, aby největší světový vývozce více otevřel svůj sektor služeb a aby se čínský jüan stal plně konvertibilní měnou.

Čína je v současnosti španělským nejvýznamnějším obchodním partnerem mimo Unii a obě země zintenzivňují svou ekonomickou přítomnost v zemích Latinské Ameriky.