Unie stáhla pozorovatele z Dárfúru

Evropská unie včera rozhodla o stažení volebních pozorovatelů ze súdánského Dárfúru, protože má obavy o jejich bezpečnost. V Súdánu se za několik dní mají konat první volby po dlouhých 24 letech, ovšem opoziční aktivisté nemají pochyby o jejich zmanipulovanosti.

Súdánci budou od následující neděle do úterý volit nejen nového prezidenta, ale i zákonodárce na centrální úrovni a gubernátory v jednotlivých regionech. Opozice ale upozorňuje, že v provincii Dárfúr, kde trvá krvavý konflikt posledních sedm let, se spíš než o svobodné klání politických stran bude jednat o frašku. A o moc lepší to nebude ani ve zbytku země.

Tento názor potvrzuje i včerejší krok šéfky pozorovatelské mise EU v Súdánu Veronique De Keyser, která stáhla z Dárfúru všechny své lidi. „Rozhodla jsem se je všechny odvolat – celý šestičlenný tým operující v Dárfúru,“ prohlásila De Keyser.

Bezpečnostní situace se v konfliktem zmítané provinci začala v posledních týdnech opět zhoršovat: únosy, útoky banditů i otevřené střety mezi rebely a vládními silami jsou na denním pořádku.

Práce unijních pozorovatelů v Dárfúru kvůli velmi omezeným možnostem pohybu v rámci provincie ztrácela smysl. Pokud by se při volbách děly nějaké „nepravosti“, stejně by je těžko odhalili – do odlehlejších částí Dárfúru totiž fakticky nemají přístup.

„V některých oblastech Dárfúru je násilí opravdu hrozné. Nedostanou se tam často ani pracovníci humanitárních organizací, natož pak my,“ stěžuje si De Keyser.

Samotní pozorovatelé, kteří byli z nebezpečné provincie staženi, vyjadřují zklamání, ale jsou připraveni posílit týmy ve zbytku Súdánu, který je největší zemí Afriky (jen pro srovnání, rozloha Francie není ani čtvrtinová). Volební pozorovatelé EU dorazili do Súdánu v březnu.

Násilí propuklo v Dárfúru v roce 2003, kdy (převážně černošští) rebelové povstali proti jednotkám centrální vlády, kterou obvinili, že region záměrně opomíjí. OSN odhaduje, že po té, co v oblasti začaly operovat Chartúmem podporované (ale už ne kontrolované) arabské milice, konfliktu podlehlo asi 300 tisíc lidí. Centrální vláda ale tato čísla popírá a přiznává maximálně 10 tisíci obětí.

Súdánu od roku 1989 vládne pevnou rukou prezident Umar Hasan Ahmad al-Bašír, který věří, že volební výsledek dále upevní jeho pozici. Al-Bašír, jehož Mezinárodní trestní soud viní z válečných zločinů v Dárfúru, zahraničním pozorovatelům pohrozil, že pokud budou zdržovat průběh voleb, nechá jim usekat prsty a vyříznout jazyky.

„Obvykle se k mezinárodním pozorovatelům nechováte tímto způsobem, pokud si je sami do země pozvete… Není to zrovna příklad tradiční arabské pohostinnosti,“ posteskla si De Keyser.

Od súdánských opozičních aktivistů dokonce zaznívají výzvy, aby mezinárodní pozorovatelé úplně opustili Súdán. Argumentují tím, že stejně není v jejich moci pokrýt všech zhruba 10 tisíc volebních míst – což se ukázalo už před rokem při zmanipulované registraci voličů.

„Pozorovatelské mise dávají legitimitu těmto volbám, o nichž je už nyní jasné, že budou zmanipulované a potvrdí pozici muže obviněného z válečných zločinů. A to není fér,“ píší ve společném prohlášení súdánští aktivisté. Pozorovatelská mise Unie je největší ze všech – čítá okolo 130 lidí.

(EurActiv s Reuters.)